Rozmowy rekrutacyjne kojarzą nam się raczej w jednoznaczny sposób. Zazwyczaj podczas nich mamy okazję opowiedzieć nieco o sobie oraz swoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym i posiadanych umiejętnościach. Poza tym w głównej mierze odpowiadamy na liczne pytania dotykające naprawdę różnych zagadnień. Część z nich może dotyczyć bezpośrednio informacji zawartych w CV a inne mogą już odnosić się bezpośrednio do tego co potrafimy i mieć na celu sprawdzenie naszej wiedzy. Jednak nie jest wcale tak, że inicjatywa musi cały czas pozostawać po stronie osoby prowadzącej rozmowę rekrutacyjną. My też mamy prawo mieć wątpliwości i różne znaki zapytania w głowie pragnąc uzyskać więcej informacji na temat naszej potencjalnej pracy. Dopytywanie o różne aspekty czy to funkcjonowania firmy czy samej oferty pracy nie jest niczym złym a jest wręcz wskazane bowiem w ten sposób możemy pokazać realne zainteresowanie.

Dlaczego warto zadawać pytania na rozmowie rekrutacyjnej?

Pytanie to może się wydawać dość trywialne, w końcu skoro o coś pytamy to dlatego, że chcemy się więcej dowiedzieć. Taka jest prawda aczkolwiek w przypadku rozmowy rekrutacyjnej z jakiegoś powodu nie zawsze dopytujemy o wszystko co istotne.

Zadając pytania na rozmowie rekrutacyjnej uzyskujemy więcej istotnych informacji

Czasami pewne rzeczy po prostu sobie zakładamy będąc przekonanymi, że to tak oczywiste kwestie, że przecież nawet nie ma sensu o to pytać. Niekiedy głupio jest nam zadawać dodatkowe pytania myśląc, że będzie to źle postrzegane i wręcz wygłupimy się jakimś pytaniem. Jednak takie podejście prowadzi do tego, że później powstają różnego rodzaju niedopowiedzenia i niejasności a my nagle jesteśmy czymś zaskoczeni. W dopytywaniu o rózne kwestie podczas rozmowy rekrutacyjnej nie ma nic złego i naprawdę warto to robić aby mieć jak najwięcej informacji niezbędnych nam przecież do podjęcia decyzji czy faktycznie chcemy w danej firmie pracować. W końcu nie możemy zapominać o tym, że rozmowa rekrutacyjna nie jest tylko dla pracodawcy aby mógł poznać nas. To spotkanie jest również dla nas abyśmy lepiej mogli poznać naszego potencjalnego pracodawcę i dowiedzieć się więcej na temat tego jakie perspektywy rozwoju będziemy mieć i czy faktycznie, praca o którą się staramy będzie wyglądać tak jak sobie wyobrażamy. Dlatego pierwszy powód, dla którego warto zadawać pytania na rozmowie rekrutacyjnej to właśnie możliwość zbudowania sobie pełniejszego obrazu naszej przyszłej pracy. Dzięki zadawaniu odpowiednich pytań możemy wyjaśnić wszelkie wątpliwości a w efekcie podjąć później bardziej świadomą decyzję dotyczącą przyjęcia lub odrzucenia ewentualnej oferty zatrudnienia.

Poprzez zadawanie pytań na rozmowie rekrutacyjnej pokazujemy nasze zainteresowanie

Pozyskanie informacji to nie jedyna zaleta wynikają z zadawania trafnych pytań na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli będziemy zadawać odpowiednie pytania możemy też pokazać nasze realne zainteresowanie tą konkretną ofertą pracy. W końcu fakt, że dopytujemy o różne aspekty pokazuje, że zapoznaliśmy się dokładnie z ofertą, przeanalizowaliśmy ją w kontekście ewentualnych plusów i minusów i zainteresowaliśmy się również samą firmą. W końcu poprzez zadawane na rozmowie rekrutacyjnej pytania dowiadujemy się nie tylko więcej na temat naszego stanowiska i zakresu zadań ale też na temat firmy, w której być może przyjdzie nam pracować. Fakt, że chcemy lepiej poznać firmę i już mamy o niej pewne informacje, które nasunęły nam konkretne pytania pokazuje nasze zaangażowanie i jest odbierane na plus. Prawda jest taka, że kandydat, który nie ma żadnych pytań może zostać oceniony jako taki, któremu niespecjalnie zależy. W końcu jeśli ktoś nie ma zupełnie żadnych wątpliwości i w kontekście zatrudnienia nie pojawiają się żadne znaki zapytania może świadczyć o tym, że nawet nie zapoznał się dobrze z ofertą. Taka osoba może zostać po prostu oceniona jako ktoś komu niespecjalnie zależy na tej pracy. Gdy nam zależy to w naturalny sposób chcemy dowiedzieć się jak najwięcej aby przekonać się czy to jest właśnie to czego szukaliśmy.

Chcąc zadać dobre pytania na rozmowie rekrutacyjnej przygotuj się do tego już wcześniej

To prawda, że pewne kwestie, o które możemy chcieć zapytań wynikną dopiero w toku samej rozmowy rekrutacyjnej. Jednak jeszcze przed rozmową powinniśmy się solidnie zastanowić nad tym co szczególnie budzi nasze wątpliwości i z pewnością wymagałoby uszczegółowienia. Ogłoszenie rekrutacyjne warto naprawdę dobrze przejrzeć ponieważ już samo to może nam nasunąć pewne pytania. Tak jak wspominaliśmy wcześniej nie wychodźmy z założenia, że coś jest oczywiste bo takie może się wydawać tylko z naszej perspektywy. Dobrym przykładem są tutaj obowiązki zawodowe bowiem po ich przejrzeniu w ogłoszeniu rekrutacyjnym może się nam wydawać, że wszystko jest jasne i klarownie wyjaśniono czym będziemy się zajmować. Jednak zawsze warto dopytać co kryje się pod poszczególnymi punktami. Za przykład niech posłuży tutaj różnorodność projektów, którymi będziemy się zajmować. Taki punkt w ogłoszeniu z pewnością mógł nas ucieszyć zwłaszcza w sytuacji gdy w obecnej firmie narzekaliśmy na monotonię zadań. Jednak ten z pozoru oczywisty punkt my możemy rozumieć zupełnie inaczej niż nasz potencjalny przełożony. Ogłoszenie rekrutacyjne w dużej mierze opiera się o ogólniki i właśnie rozmowa rekrutacyjna jest momentem aby sobie o nich więcej porozmawiać i uszczegółowić jak najwięcej kwestii. Wychodząc z rozmowy wszystko powinno być dla nas jasne i powinniśmy mieć już konkretny obraz tego jak mogłaby wyglądać nasza praca w danej firmie. Ten obraz musi się jednak opierać na faktach i być zgodny z tym jak naszą rolę wyobraża sobie nasz przyszły szef. Przejrzenie ogłoszenia rekrutacyjnego to nie wszystko bowiem dobrze byłoby dowiedzieć się jak najwięcej na temat samej firmy. W wielu przypadkach nieco informacji na jej temat już będziemy posiadać i to być może właśnie te informacje skłoniły nas do tego aby do niej aplikować. Jednak warto się dowiedzieć znacznie więcej zaczynając choćby od dokładnego przejrzenia strony firmowej gdyż często już z niej możemy pozyskać wiele cennych informacji. Przy tej okazji może nam się nasunąć wiele pytań o kwestie, które być może nie są wyjaśnione wystarczająco dokładnie a bezpośrednio dotyczą naszej pracy. Dobrze byłoby zajrzeć się do social mediów danej firmy i zobaczyć na ile jest w nich aktywna a także czy chętnie dzieli się materiałami związanymi z takim codziennym funkcjonowaniem w jej strukturach. Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej zróbmy sobie najlepiej proste ćwiczenie. Spróbujmy sobie wyobrazić jak wyglądałby pierwszy dzień pracy, potem zastanówmy się jak mógłby wyglądać nasz pierwszy tydzień, następnie miesiąc, rok i tak dalej patrząc też oczywiście na perspektywę rozwoju i ewentualne awansu w strukturach danej organizacji. Czy mamy wszystkie informacje aby sobie to wszystko wyobrazić? Czy może jednak czegoś nam ewidentnie brakuje? Właśnie o te brakujące kwestie postarajmy się zapytać podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Jakie pytania zadać na rozmowie rekrutacyjnej?

  1. Jakie zadania zostaną nam przydzielone na samym początku pracy?
  2. Jaki będzie zakres naszej odpowiedzialności w ramach zespołu, w którym będziemy pracować?
  3. Jak wygląda typowy dzień pracy na stanowisku, o które się staramy?
  4. Które umiejętności są szczególnie istotne w pracy na tym stanowisku?
  5. Jak duży jest nasz zespół? Jak wygląda zestaw kompetencji i zadań poszczególnych jego członków?
  6. Czy firma ma program onboardingu i wspiera pracownika aktywnie we wdrożeniu się w nowe obowiązki?
  7. Jakie rezultaty mojej pracy są oczekiwane w okresie 3, 6 i 12 miesięcy?
  8. W jaki sposób oceniane są wyniki pracy pracownika? Co jest głównym kryterium oceny? Z czego pracownik jest tak naprawdę rozliczany w kontekście wyników?
  9. Jak konkretne wartości firmy manifestują się w codziennym jej funkcjonowaniu?
  10. Jak firma wspiera integrację pracowników?
  11. Czy jakieś tradycje lub zwyczaje w szczególny sposób wyróżniają firmę?
  12. Jakie są nadrzędne cele firmy w najbliższym czasie? Jaką rolę w realizacji tych celów pełni zespół, do którego mamy dołączyć?
  13. W jakim kierunku firma planuje się rozwijać? Czy organizacja zamierza angażować się w zupełnie nowe obszary/projekty?
  14. Czy firma oferuje program szkoleń wewnętrznych? Czy wymiana wiedzy między pracownikami jest zorganizowana w systemowy sposób?
  15. Czy firma przewiduje budżet szkoleniowy, w ramach którego można uczestniczyć w szkoleniach i konferencjach?
  16. W jaki sposób firma wspiera rozwój kompetencji u pracowników?
  17. Jak prezentuje się ścieżka kariery w ramach stanowiska, o które się staramy?
  18. Czy firma posiada program rekrutacji wewnętrznych oraz inne formy wsparcia pracowników w ewentualnym przebranżowieniu?
  19. Jak będzie wyglądał dalej proces rekrutacji? Jaki będzie kolejny etap?
  20. Kiedy można się spodziewać informacji co do ewentualnego przejścia do następnego etapu rekrutacji?