Rozmowa rekrutacyjna zapewne kojarzy się nam przede wszystkim ze spotkaniami w biurze firmy, w której staramy się o pracę. Jednak czasami w ramach procesu rekrutacyjnego prowadzi się wstępną wstępną weryfikację kandydatów jeszcze przed ich zaproszeniem do biura. Można tego dokonać choćby w ramach rozmowy telefonicznej, która pozwala dowiedzieć się o danym kandydacie nieco więcej.

Niektórzy mogą się zastanawiać jak może wyglądać rozmowa rekrutacyjna przez telefon co może być dla nich źródłem dodatkowe stresu. W końcu w takich przypadkach strach przed nieznanym robi swoje. Przyjrzyjmy się zatem temu jak taka rozmowa może wyglądać i na co warto tutaj szczególnie zwrócić uwagę.

O czym pamiętać jeszcze przed rozmową rekrutacyjną przez telefon?

Informację o tym, że rozmowa rekrutacyjna będzie przeprowadzona przez telefon otrzymamy zapewne od rekrutera prowadzącego rekrutację na dane stanowisko.

Przemyśl dobrze optymalny termin rozmowy rekrutacyjnej przez telefon

W przypadku rozmowy rekrutacyjnej takiego typu zazwyczaj zostaniemy zapytani o to jaki termin i pora najbardziej by nam odpowiadały.

Termin takiej rozmowy warto wybrać z głową upewniając się, że nie będzie on nam kolidował z już umówionymi spotkaniami czy też jakimiś ważnymi sprawami. Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć i zawsze może nam wypaść coś nagłego jednak sugerując optymalny dla nas termin rozmowy postarajmy się zestawić to z naszymi planami i kalendarzem.

W końcu mówimy tutaj o jednym z czynników mogących wpłynąć na to jak wypadniemy podczas rozmowy. Odpowiedni termin zdeterminuje bowiem to czy będziemy mieli optymalne warunki do tego aby rozmawiać z rekruterem.

Przed rozmową rekrutacyjną przejrzyj jeszcze raz ogłoszenie

Przejrzenie jeszcze raz ogłoszenie rekrutacyjnego to pozornie banał aczkolwiek jest to kwestia, o której wiele osób zapomina przed rozmową rekrutacyjną. Jednak ogłoszenie to dla nas istotne źródło informacji, które może nam dostarczyć wskazówek choćby w kwestii tego na jakie aspekty może być kładziony szczególny nacisk podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Nie można zapominać, że ogłoszenie daje nam też obraz tego kogo konkretnie szuka firma i jakie mają wyobrażenie optymalnego kandydata. Wiedząc o tym możemy się już bezpośrednio odnosić do tego obrazu krok po kroku przekonując, że dobrze wpisujemy się w ten obraz.

Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna przez telefon?

Gdy już doczekaliśmy się na telefon i zaczyna się nasza rozmowa rekrutacyjna powinniśmy się nastawić na to, że najwięcej do powiedzenia będzie miał rekruter. Początek rozmowy rozmowy to czas gdy mamy okazję posłuchać na temat specyfiki naszej docelowej pracy a także samej firmy.

Informacje, które zostaną nam przedstawione w tym momencie mogą bardzo wzbogacić nasz obraz danej organizacji a także dać nam odpowiedź na niektóre pytania, które chodzą nam po głowie. Jednocześnie w ramach słuchania naszego rozmówcy mogą się w naszej głowie pojawić kolejne pytania, które będziemy mogli zadać w dalszej części rozmowy.

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon to oczywiście nie jest jedynie monolog rekrutera. Podobnie jak w przypadku zwykłej rozmowy odbywającej się w biurze również tutaj przychodzi pora na to abyśmy opowiedzieli nieco o sobie i swoich doświadczeniach zawodowych. Jeśli uważnie słuchaliśmy naszego rozmówcy od samego początku będziemy mogli się odnieść do konkretnych oczekiwań czy wyzwań z jakimi przyjdzie nam się mierzyć.

Odniesienie się do wymagań przedstawionych przez rekrutera oraz specyfiki pracy, o której najczęściej nieco wspomni to świetna okazja aby pokazać, że wpisujemy się w obraz osoby, której poszukują. Jeśli mieliśmy już okazję pracować przy określonym typie projektów, z którymi mierzyć się będziemy również teraz to wspomnijmy o tym.

Podkreślmy wyraźnie wszelkie wymagania, które spełniamy odnosząc się do naszych doświadczeń i pokazując, że dana specyfika pracy nie jest nam obca. Pamiętajmy więc aby wspomnieć w tym miejscu o kluczowych aspektach doświadczenia zawodowego a także naszych umiejętnościach i najlepiej zrobić to w odniesieniu do tego o czym wcześniej wspomniał rekruter.

O czym należy pamiętać w kontekście rozmowy rekrutacyjnej przez telefon?

Przede wszystkim pamiętajmy, że rozmowa ta przebiega w podobny sposób jak tradycyjna rozmowa rekrutacyjna. Mamy tutaj więc do czynienia ze wstępem w wykonaniu rekrutera, części właściwej gdy mamy okazję opowiedzieć o swoim doświadczeniu a także częścią na ewentualne dodatkowe pytania i kwestie do poruszenia.

Zadbaj o właściwe miejsce do rozmowy przez telefon

W przypadku rozmowy rekrutacyjnej przez telefon mamy zazwyczaj określony termin gdy się ona odbędzie. Warto więc Zadbać aby tego konkretnego dnia o wskazanej godzinie mieć komfortowe warunki do rozmowy i aby telefon od rekrutera nie zastał nasz np. na środku ulicy. Wszelkie hałasy i rozpraszacze naszej uwagi nie pomogą nam raczej gdy będziemy chcieli się skupić odpowiednio na rozmowie.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej przez telefon może zaschnąć w gardle

Pamiętajmy też aby przygotować sobie coś do picia jeszcze przed rozmową bowiem choć rozmowa trwa zazwyczaj nie dłużej niż godzinę to choćby ze względu na towarzyszące nam nerwy może nam zaschnąć w gardle. Tak więc naszym obowiązkowym towarzyszem powinna być szklanka wody a w przypadku wysokich temperatur być może nawet cała karafka.

Głos istotnym aspektem rozmowy rekrutacyjnej przez telefon

To co odróżnia rozmowę rekrutacyjną przez telefon od tradycyjnej to fakt, że tutaj nie mamy możliwości uścisnąć dłoni naszego rozmówcy ani go też zobaczyć. W przypadku rozmów online dochodzi już możliwość wzajemnego zobaczenia się jednak przy tradycyjnej rozmowie telefonicznej bazujemy głównie na naszym głosie i jest on w tym wypadku niezwykle ważny.

Podczas typowej rozmowy rekrutacyjnej rekruter zwraca uwagę na naszą mowę ciała i nawet drobne gesty czy spojrzenie. Obserwacja nas może dostarczyć wielu dodatkowych informacji na nasz temat. Akurat podczas rozmowy przez telefon nie jest to możliwe i trzeba bazować w głównej mierze właśnie na głosie. Jednak również na tej podstawie można się nieco o nas dowiedzieć. Już z tonu głosu i sposobu mówienia można wyczytać na ile ktoś jest zdenerwowany.