Bez wątpienia wiele osób szykując czy to na pierwszą czy nawet na kolejną w swojej karierze rozmowę rekrutacyjną zastanawia się nad tym jak się na nią ubrać. Odpowiedź na to pytania wcale nie jest prosta zwłaszcza gdy spojrzymy na to z perspektywy osoby mającej taki dylemat.

O czym należy pamiętać ubierając się na rozmowę rekrutacyjną?

Dla wielu osób właściwe ubranie się na rozmowę rekrutacyjną to spore wyzwanie. Jeśli jednak podejdziemy do tego zagadnienia we właściwy sposób to oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu a do tego będziemy się dobrze prezentować.

Przede wszystkim pamiętaj o schludnym ubiorze na rozmowie rekrutacyjnej

Przede wszystkim zacznijmy od kwestii najbardziej elementarnych. Na rozmowie rekrutacyjnej musimy wyglądać na zadbanych. Przecież takie kwestie jak to aby znaleźć czas choćby na szybki prysznic czy uczesanie są dla nas oczywiste. Fryzura w nieładzie, żółte zęby czy nieprzyjemny zapach to elementy wliczaczające się w obszar codziennej higieny, które jednak wiele mówią na nasz temat.

Podobnie jest w przypadku ubrania gdzie fakt, że powinno być ono wyprasowane a także czyste to podstawa. Tak więc znając termin rozmowy rekrutacyjnej nie zostawiajmy kwestii ubioru na ostatnią chwilę. Już kilka dni przed rozmową powinniśmy zajrzeć do naszej szafy i zobaczyć w jakim stanie są ubrania, które chcemy założyć. Jeśli nasza koszula czy spodnie wymagają prania to na kilka przed spokojnie jeszcze zdążymy je wyprać i będzie czas na to aby wyschły.

Skoro już nasze ubrania są czyste to w wielu wypadkach niestety w efekcie prania będą pomięte. Niestety koszule, które są bardzo często podstawą ubioru na rozmowę rekrutacyjną mają tendencję do mięcia się. Dlatego kolejna ważna kwestia to wyprasowanie sobie zawczasu ubrań, które będziemy chcieli założyć a które tego prasowania ewidentnie wymagają.

Może się okazać, że o ile o praniu pamiętaliśmy to jednak prasowanie odłożyliśmy sobie w czasie. W końcu mogliśmy stwierdzić, że przecież wystarczy sobie wyprasować koszulę rano w dniu rozmowy. Jeśli jednak w tym dniu rozmowy nagle nieoczekiwanie zaśpimy i będziemy się starali za wszelką cenę zdążyć to raczej wątpliwe jest, że jeszcze znajdziemy czas na prasowanie koszuli. Efekt może być więc taki, że wpadniemy do firmy gdzie byliśmy umówieni spoceni i dodatkowo w niewyprasowanej koszuli.

Rozmowa rekrutacyjna sama w sobie jest stresująca więc po co sobie dokładać jeszcze dodatkowych obowiązków w dniu gdy ma się odbyć. Pranie czy prasowanie to zdecydowanie takie zadania, które lepiej sobie zaplanować wcześniej tak aby mieć w porę przygotowane czyste i schludne ubranie.

Co konkretnie ubrać na rozmowę rekrutacyjną?

W przypadku mężczyzn podstawa ubioru na rozmowę rekrutacyjną to bez wątpienia koszula. Tak jak już wcześniej wspomniałem to ona jest wyznacznikiem tego na ile schludny jest nasz ubiór bowiem tak się składa, że jasna koszula a taką najczęściej będziemy eksponować szybko eksponuje wszelkie zagniecenia czy plamy. Dlatego właśnie tak ważne jest aby nasze ubrania wcześniej odpowiednio przygotować bowiem przy tego typu ubiorze nasze zaniedbania po prostu widać.

W przypadku koszul zapomnijmy o wszelkich wzorkach czy ozdobnikach bowiem taka koszula nie będzie raczej pasować do oficjalnego stylu. Tak samo z tym stylem będą się kłócić koszule z krótkim rękawem i nawet gdy mamy lato i moglibyśmy stwierdzić, że przecież uprasowana i czysta biała koszula z krótkim rękawem będzie w porządku to niestety taki ubiór może zostać uznany za nie do końca profesjonalny.

Jak łatwo się domyśleć skoro już w przypadku koszul odpadają nawet takie z krótkim rękawem to tak samo odpadają wszelkie t-shirty. Prawda jest taka, że szczególnie w cieplejszych miesiącach pewnie chętnie poszlibyśmy na rozmowę rekrutacyjną w t-shircie, w którym byłoby nam przede wszystkim wygodnie. Jednak brak koszuli byłbym w takim wypadku naprawdę kardynalnym błędem.

Można więc powiedzieć, że w przypadku mężczyzn koszula stanowi tak naprawdę podstawę całego ubioru na rozmowę rekrutacyjną. W końcu to o nią szczególnie trzeba zadbać tak aby była czysta i wyprasowana i to ona w sporej mierze wpływa na to na ile będzie nam wygodnie.

Jednak koszula to nie wszystko bowiem skoro już przy niej jesteśmy to warto wspomnieć o tym, że kolejny bardzo ważny element to garnitur. Odpowiednio dopasowana marynarka i spodnie są nieodłączną częścią oficjalnego, męskiego ubioru. Problem z pewnością pojawi się tutaj szczególnie w miesiącach gdy robi się już odczuwalnie ciepło bowiem niektórzy na samą myśl o ubraniu garnituru latem się już pocą.

Warto więc przywiązywać uwagę do tego z jakiego materiału jest zrobiony nasz garnitur. Jeśli idziemy na rozmowę rekrutacyjną latem i pogoda nie ma dla nas litości a żar leje się z nieba być może dobrym pomysłem będzie zakup garnituru z lżejszych i bardziej przewiewnych materiałów jeśli takowego jeszcze w naszej szafie nie posiadamy.

Czy ubierać krawat na rozmowę rekrutacyjną

W przypadku męskiego ubioru jedną z kwestii nad którą może rozmyślać wiele osób jest krawat a konkretnie to czy trzeba go koniecznie ubierać na rozmowę rekrutacyjną. Pierwsza myśl może być taka, że to przecież elementarna część oficjalnego ubioru i skoro mowa i koszuli i garniturze to krawat jest koniecznością.

Wszystkich tych, którzy nie przepadają za noszeniem krawata możemy jednak uspokoić, że wbrew temu co może się wydawać krawat wcale nie jest koniecznością. Możemy spokojnie odpuścić sobie jego zakładanie o ile nie wymaga tego specyfika pracy, o którą się staramy. Może się okazać, że na stanowisku o które się ubiegamy oficjalny ubiór, którego krawat jest częścią to podstawa i w takim wypadku lepiej byłoby jednak założyć na rozmowę rekrutacyjną. Mimo wszystko w większości wypadków spokojnie można poradzić sobie bez niego co zapewne wiele osób przyjmie z ulgą gdyż noszenie krawata zdecydowanie nie sprzyja poczuciu swobody. Gdy nie założymy krawatu na rozmowę pamiętajmy jednak o tym aby pamiętać o zapięciu wszystkich guzików w koszuli. Rozpinanie jej w takim wypadku jest raczej nie wskazane.

Co z ubiorem kobiet na rozmowach rekrutacyjnych?

Powiedzieliśmy już sobie nieco o tym jak mężczyźni powinni ubierać się na rozmowę rekrutacyjną i trzeba przyznać, że w ich wypadku sprawa jest nieco prostsza. Siłą rzeczy w przypadku męskiego ubioru mówimy jednak o mniejszej liczbie kluczowych elementów.

W przypadku kobiet trzeba zwrócić uwagę na znacznie więcej aspektów aby uniknąć potencjalnej wpadki. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia dekoltu i niestety ale bez względu na to jak chciałoby się eksponować swoje wdzięki to zbyt duży dekolt jest jednym z podstawowych błędów mogących w istotny sposób wpłynąć na odbiór naszej osoby podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Zwłaszcza w letnich miesiącach z pewnością chciałoby się założyć coś luźniejszego co będzie wystarczająco przewiewne aby zapewnić nam komfort pomimo wysokich temperatur. Jednak nie możemy tutaj zbytnio poszaleć i nawet bardzo gorący dzień nie będzie żadnym usprawiedliwieniem dla ubrania bluzki na ramiączkach, którą jednoznacznie trzeba umieścić na liście ubrań, które nie są mile widziane podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Warto również zwrócić uwagę na nogi a konkretnie na dobór odpowiednich rajstop o ile odkrywamy nasze nogi decydując się na spódnicę czy sukienkę. Jeśli jednak mamy odpowiednie spodnie to też nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać je pamiętając jednak o tym aby zwłaszcza przy wysokich temperaturach stawiać raczej na takie wykonane z możliwie jak najbardziej przewiewnego materiału.

Co do butów to najbezpieczniej jest postawić na klasykę a więc choćby typowe szpilki pamiętając jednak o tym aby nie były w żadnych wymyślnych kolorach. Buty, które wybierzemy powinny być zabudowane tak aby dobrze wpisywać się w nasz profesjonalny wizerunek.

Przygotuj sobie wcześniej ubranie na rozmowę rekrutacyjną

Zdecydowanie wskazane jest aby do szafy zajrzeć już na parę dni przed rozmową rekrutacyjną i przygotować sobie odpowiednie ubranie. Wspomnieliśmy wcześniej o kwestii prania czy prasowania gdy okaże się, że strój w którym chcielibyśmy iść nie nadaje się jednak do ubrania. Jednak to nie jedyny aspekt gdyż dokonywanie wyborów pod wpływem stresu zdecydowanie nie pomaga w podjęciu odpowiedniej decyzji.

W dniu naszej rozmowy rekrutacyjnej trudno oczekiwać abyśmy byli w pełni wyluzowani. Jeśli nagle tuż przed naszym wyjściem zabierzemy się za szukanie odpowiedniego stroju to może się pojawić problem. Co w przypadku gdy nic nie będziemy nam odpowiadało, gdy okaże się, że po prostu nie mamy w co się ubrać. Oczywiście jest to sytuacja skrajna bowiem takie elementy ubioru jak odpowiednia koszula raczej każdy będzie miał w swojej szafie. Czy jednak koszula, w której byliśmy ostatnio ponad rok temu na jakimkolwiek spotkaniu jeszcze na nas pasuje?

No właśnie tutaj pojawia się problem bowiem oficjalny ubiór w jaki celujemy w kontekście rozmowy rekrutacyjnej bardzo często nie jest ubiorem który wykorzystujemy na co dzień. Zróbmy więc sobie już wcześniej przegląd szafy i oceńmy czy mamy strój, który po prostu wymaga odświeżenia i wyprania czy po prostu podprasowania. Może w wyniku takiej kontroli szafy okaże się jednak, że czekają nas zakupy i jeśli pomyślimy o tym odpowiednio wcześnie to czas na te zakupy powinniśmy spokojnie znaleźć.

Jeśli jednak przystąpimy do wybierania stroju dopiero w dniu rozmowy to w razie potrzeby uzupełnienia garderoby raczej na zakupy będzie już za późno. W takim wypadku jeśli nawet w szafie znajdziemy jakiś strój nadający się do tego aby ubrać go na rozmowę rekrutacyjną to może on nie w pełni odpowiadać naszym oczekiwaniom i nie będziemy się w nim czuć w pełni komfortowo. Tak więc z jednej strony dołożymy sobie stresu samym szukaniem ubrania na ostatnią chwilę a z drugiej dodatkowe nerwy związane będą z tym co ostatecznie musieliśmy wybrać a nie było tym co byśmy chcieli.

Prawda jest taka, że jeśli nie czujemy się dobrze w naszym ubraniu to podnosi to jeszcze poziom stresu. W takie jsytuacji jesteśmy bardziej spięci a w kontekście rozmowy rekrutacyjnej zwiększa to szansę, że nie wypadniemy tak jakbyśmy chcieli.

Pamiętaj o butach na rozmowę rekrutacyjną

Elementem ubioru, który wiele osób traktuje po macoszemu w kontekście rozmowy rekrutacyjnej są buty. Trzeba być świadomym tego, że nasze obuwie też świadczy o nas i jest naszą wizytówką tak jak cały strój. Oczywistym jest, że na rozmowę rekrutacyjną nie przyjdziemy latem w sandałach bo nie wypada. Jednak czy zwracamy na czystość naszego obuwia?

Czyste buty powinny być dla nas jedną z fundamentalnych kwestii i dodatkowym czynnikiem skłaniającym do tego aby ubiór na rozmowę rekrutacyjną zacząć przygotowywać jednak nieco wcześniej. W końcu na wyczyszczenie butów warto mieć chwilę.

Dobrze też byłoby zwrócić uwagę na pogodę bowiem w miesiącach jesienno-zimowych czy też po prostu np. podczas deszczu nasze obuwie może ucierpieć i po przybyciu na miejsce nie wyglądać już tak schludnie. Bierzmy to pod uwagę wychodząc na rozmowę odpowiednio wcześnie tak aby jeszcze przed rozmową mieć czas by już na miejscu doprowadzić do ładu nasz ubiór.

Dodatki do ubioru na rozmowie rekrutacyjnej

W kontekście tego jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną nie zawsze poruszana jest kwestia dodatków. Te jak najbardziej można wykorzystywać aczkolwiek warto pamiętać aby robić to z głową. W końcu jak sama nazwa wskazuje wszelkie takie elementy mają być tylko dodatkiem do nas i naszego ubioru i nie mogą zbytnio dominować czy wręcz przytłaczać naszego wizerunku.

W przypadku mężczyzn sprawa jest nieco prostsza bowiem mówimy tutaj przede wszystkim o elementach takich jak elegancki zegarek czy spinki do mankietów. Aczkolwiek nawet tutaj trzeba uważać choćby na sam zegarek. Miejmy na uwadze, że nasz strój na rozmowie rekrutacyjnej zazwyczaj jest dość formalny i do tego dopasowany powinien być również nasz zegarek, który chcemy ubrać. Tak więc jeśli mamy zegarek typowo sportowy to może on się nieco “gryźć” z resztą ubioru zaburzając nasz całościowy wizerunek. Jeśli nie posiadamy zegarka wpisującego się w taki oficjalny styl to czasami lepiej po prostu go nie ubierać.

W przypadku kobiet gdy mowa o wszelkich dodatkach to w naturalny sposób pojawia się kwestia biżuterii. Z biżuterią właśnie należy bardzo uważać ponieważ łatwo jest tutaj przesadzić i sprawić, że będzie ona zbytnio przyciągać uwagę mimo, że miała być jedynie dodatkiem.

Skarpetki na rozmowie rekrutacyjnej

Niektórzy mogą powiedzieć, że skarpetki trudno jest rozpatrywać w kategoriach dodatku bowiem są one elementarną częścią ubioru. Jednak czasami są one traktowane właśnie jako dodatek i dobiera się je w taki sposób aby będąc wyróżnikiem naszego stroju pokazywały choćby naszą niesforną naturę.

W takim podejściu do skarpetek nie nic złego jeśli chodzi o nasz codzienny outfit, Jednak jeśli mowa o rozmowie rekrutacyjnej to tutaj ubieranie wymyślnych skarpetek nie jest wskazane. Lepiej ograniczyć nawet wszelkie wzorki i postawić po prostu na stonowane skarpetki, które nie będą się odcinać od naszego ubioru stanowiąc wraz z nim spójną całość.

Makijaż na rozmowie rekrutacyjnej

W przypadku kobiet zapewne pojawi się pytania jak wygląda kwestia makijażu w kontekście rozmowy rekrutacyjnej. Tutaj warto cały czas pamiętać o podstawowej zasadzie bioru na takie spotkanie mówiącej o tym, że ma być przede wszystkim skromnie. Tak więc makijaż powinien być subtelny gdyż umalowanie się zbyt mocno może nie zostać za dobrze odebrane przez osoby, z którymi będziemy rozmawiać.

Tatuaże na rozmowie rekrutacyjnej

Jeśli chodzi o tatuaże w kontekście rozmowy rekrutacyjnej to tutaj sporo będzie zależało tak naprawdę od firmy i branży, w której staramy się o zatrudnienie. Jednak tak czy inaczej musimy liczyć się z tym, że mogą one nie być zbyt mile widziane. Jeśli są one na przykład na rękach czy też w innym miejscu, które bez większego problemu można zakryć ubraniem to najlepiej ich po prostu nie eksponować.