Rozmowa rekrutacyjna po angielsku to coś, czego boi się wiele osób mających wątpliwości co do swojej znajomości języka obcego.

Znajomość języka angielskiego to podstawa

Niegdyś znajomość angielskiego można było rozpatrywać w kontekście naprawdę istotnej przewagi na rynku pracy. Obecnie znajomość tego języka to wręcz konieczność jeśli marzy nam się kariera w konkretnych branżach. W końcu praca w międzynarodowym środowisku nie jest dziś niczym nadzwyczajnym a coraz więcej międzynarodowych firm lokuje swoje centra biznesowe w Polsce.

Dlatego właśnie koniecznie trzeba wspomnieć w CV o swojej znajomości języka angielskiego określając jej poziom. Warto pamiętać tutaj o odejściu od klasycznych określeń takich jak średnio-zaawansowana czy zaawansowana bowiem nic to nie mówi tak naprawdę na temat tego w jakim stopniu realnie znamy dany język.

Powinniśmy tutaj stosować skalę uznaną przez Radę Europy określającą znajomość języka obcego w przedziale od A1 do C2. W tej skali A1 to znajomość w stopniu podstawowym a C2 oznacza umiejętność płynnego porozumiewania się w danym języku.

Warto tutaj uważać i nie przeceniać swoich możliwości gdyż właśnie rozmowa rekrutacyjna po angielsku ma na celu zweryfikowanie na ile nasze deklaracje co do poziomu znajomości języka mają się do rzeczywistości. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie jest to w pełni fair ponieważ tutaj dochodzi jeszcze kwestia stresu. Samo w sobie jest to dodatkowym testem ponieważ w przypadku wielu stanowisk mniejszy czy większy stres może nam nieustannie towarzyszyć a my pracować będziemy pod ciągłą presją. Jeśli więc nie poradzimy sobie z poprawnym porozumiewaniem się w języku obcym już podczas rozmowy rekrutacyjnej to istnieje uzasadnione ryzyko, że jeszcze większy problem mógłby się pojawić już podczas pracy.

Prawda jest taka, że jeśli faktycznie umiemy posługiwać się językiem angielskim na poziomie C1 czy C2 to podczas rozmowy nie będziemy mieć problemów nawet pomimo nerwów. Jeśli jednak kłamaliśmy w CV deklarując znajomość języka w stopniu znacznie lepszym niż faktyczny to nasze kłamstwo bardzo szybko zostanie obnażone.

Rozmowa rekrutacyjna odbywa się w całości po angielsku?

To pytanie chodzi po głowie wielu osobom bowiem nie zawsze jest tak oczywiste, że rozmowa rekrutacyjna będzie w całości prowadzona po angielsku. Niektóre firmy wprost informują w swoich ogłoszeniach rekrutacyjnych o fakcie prowadzenia spotkania w języku obcym.

Nadal jednak w wielu przypadkach takiej informacji nie znajdziemy. Zasadniczo w przypadku większych korporacji istnieje spore prawdopodobieństwo, że rozmowa będzie prowadzona w całości po angielsku. Wskazówką powinno być dla nas również to jakie są oczekiwania naszego potencjalnego pracodawcy do do języku, w którym mamy przesłać CV.

Tak czy inaczej musimy być też gotowi na scenariusz mogący się dla nas okazać najbardziej kłopotliwym. Mowa w tym wypadku o sytuacji gdy rozmowa rekrutacyjna, która początkowo prowadzona była w języku polskim nagle zaczyna być prowadzona po angielsku. W takim przypadku osoba prowadząca rozmowę chce się przekonać jak sobie poradzimy w takiej zaskakującej dla nas sytuacji. Bądźmy więc przygotowani na to, że nawet jeśli rozmowa rekrutacyjna początkowo jest prowadzona w języku polskim to w każdej chwili może pojawić się konieczność przejścia na język angielski.

Pytania na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku

Podstawowa kwestia jaka może chodzi wielu osobom po głowie w kontekście rozmowy rekrutacyjnej po angielsku to pytania jakie mogą podczas niej zostać zadane. Zasadniczo narosło tutaj wiele mitów wskazujących, że na takiej rozmowie rekrutacyjnej można spodziewać się przedziwnych pytań, które mogą nam sprawić kłopot.

Jednak musimy być świadomi, że rozmowa rekrutacyjna po angielsku wygląda w większości wypadków jak typowa rozmowa rekrutacyjna. Główna różnica to właśnie język jaki jest wykorzystany do komunikacji podczas takiego spotkania.

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku

  • Why do you want to work here?
  • Why should we hire you?
  • What are your strengths?
  • What are your weaknesses?
  • Why did you leave your last job?
  • Where do you see yourself in 5 years?
  • How much would you like to earn?

Jak więc widać mamy tutaj do czynienia z dość typowymi pytaniami, które pojawiają się nie tylko podczas rozmowy rekrutacyjnej po angielsku ale też po polsku. Myśląc więc o przygotowaniach do rozmów w języku obcym nie skupiajmy się na powszechnych mitach, które budują w naszej głowie obraz jakiegoś strasznego spotkania, którego należy się bać. Jeszcze w domu spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania, które niekiedy nawet po polsku okazują się nie być wcale takie proste.

Jeśli zajdzie taka potrzeba to wynotujmy sobie słówka, z którymi mieliśmy problem a których chcielibyśmy użyć przy okazji odpowiedzi. Przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku to w końcu doskonała okazja do tego aby nieco poszerzyć zasoby swojego słownictwa.