Każdy z nas w pewnym momencie rozpoczyna swoją karierę zawodową. Poszukiwanie pierwszej pracy czy też jeszcze pierwszego stażu to ta chwila gdy najczęściej pierwszy raz stykamy się z rynkiem pracy i jego realiami.

Czy aby na pewno jesteśmy bez doświadczenia?

Pojawia się zatem pytanie jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego, którego nie mieliśmy jeszcze zbytnio kiedy zdobyć. Jednak czy tak naprawdę zupełnie tego doświadczenia nie posiadamy?

Nie zapominajmy o tym, że przecież często jeszcze w toku studiów działamy jako wolontariusze czy bierzemy w udział w krótszych lub dłuższych praktykach zawodowych. Być może to wszystko nie jest związane bezpośrednio ze stanowiskiem, na którego aplikujemy chcąc znaleźć pierwszą pracę aczkolwiek warto umieścić je w CV.

Nie możemy zapominać o tym, że wszelkie doświadczenie w CV jest bardzo cenne zwłaszcza na początku naszej ścieżki kariery. Na wolontariat czy też wszelkie praktyki i staże robione choćby jeszcze podczas studiów spójrzmy z perspektywy tego co one mówią tak naprawdę o nas jako o potencjalnych pracownikach?

Już sam fakt, że podczas studiów aktywnie działaliśmy chcąc zdobywać różnorodne doświadczenia świadczy o naszej chęci do rozwoju. Do tego nawet w sytuacji gdy jakiś staż nie dotyczył bezpośrednio obszaru zawodowego jakim się teraz interesujemy to mógł nam pomóc rozwinąć umiejętności, które już na naszym pierwszym stanowisku mogą okazać się przydatne.

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Pisząc CV bez doświadczenia zawodowego w dorobku oczywiste jest, że musimy nieco inaczej rozłożyć akcenty jeśli chodzi o to co ważne. Zazwyczaj to właśnie doświadczenie zawodowe jest tym obszarem, który szczególnie przyciąga uwagę w CV.

Wynika to między innymi z faktu, że praca w kolejnych firmach i rozwój w ramach nich swojej kariery pozwala nam nabywać nowe umiejętności oraz rozwijać te już istniejące. Właśnie te umiejętności wbrew pozorom mogą się okazać jednym z naszych atutów przy tworzeniu CV bez doświadczenia.

CV bez doświadczenia oparte na umiejętnościach

Tworząc CV starajmy się podkreślić nasze umiejętności, który już na starcie posiadamy. W końcu jeśli chodzi o to co potrafimy to zazwyczaj coś już tutaj wymienić możemy. To że nie mamy jeszcze doświadczenia bezpośrednio związanego z danym stanowiskiem nie oznacza przecież, że nie mamy się czym pochwalić. Konkretne umiejętności możemy przecież rozwijać na różne sposoby.

Zastanówmy się na początek co dała nam dotychczasowa edukacja i czego konkretnego nauczyliśmy się co teraz może być bardzo przydatne w ramach realizowania naszych obowiązków w pierwszej pracy. Kolejna kwestia to nasza pasja bowiem jakiś obszar może być powiązany z naszymi zainteresowaniami sprawiając, że rozwijamy się w naturalny sposób poświęcając się swojemu hobby.

Spójrzmy na wszelkie nasze staże czy praktyki właśnie z perspektywy tego jakie umiejętności pomogły nam rozwinąć. Spróbujmy to nawet odnieść do konkretnego stanowiska myśląc nad tym jaka wiedza ze stażu lub praktyki może być przydatna w kontekście naszej pierwszej pracy.

Doświadczenie zawodowe w CV bez doświadczenia?

Mówienie o doświadczeniu zawodowym w kontekście CV bez doświadczenia może się wydawać nieco kuriozalne. Jednak gdy przypomnimy sobie o czym była mowa chwilę wcześniej to zrozumiemy, że tak na dobrą sprawę to ma sens.

W końcu zanim jeszcze pójdziemy do naszej pierwszej pracy mogliśmy już brać udział w różnego rodzaju programach stażowych i odbywać gdzieś praktyki. Wypiszmy zatem gdzie już mieliśmy okazję rozwijać swoje kompetencje. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku miejsc pracy wypiszmy gdzie byliśmy na praktykach czy stażu, w jaki okresie a także czym się zajmowaliśmy.

Zainteresowania w CV bez doświadczenia

Już przy okazji mówienia o umiejętnościach będących jedną z kluczowych części CV bez doświadczenia wspomnieliśmy o tym jak istotne mogą być nasze zainteresowania. W końcu nasze hobby i pasje, którym się oddajemy z przyjemnością w wolnym czasie mogą nam w realny sposób pomóc zdobywać nową wiedzę oraz umiejętności.

Nawet w typowym CV warto wspominać o swoich zainteresowaniach zwracając uwagę na to jaki mogą mieć wpływ również na rozwój naszych kompetencji zawodowych. W przypadku braku doświadczenia nabiera to jednak jeszcze większego znaczenia. W końcu mówimy tutaj o kolejnym elemencie mogącym pomóc się nam wyróżnić i pokazać, że warto rozważyć naszą kandydaturę.

CV bez doświadczenia a wykształcenie

Skoro nasze CV bez doświadczenia musi się obyć to zwróćmy też większą uwagę na obszar wykształcenia. W końcu już studia same w sobie to czas zdobywania wiedzy oraz wielu umiejętności użytecznych w kontekście pracy.

Poza uczelnią, na której studiowaliśmy oraz kierunkiem, na którym się uczyliśmy wpiszmy też wszelkie dodatkowe informacje. Podkreślmy to jaką specjalizację ukończyliśmy gdy już to nakreśli dokładniej jakie kompetencje rozwijaliśmy w toku studiów.

Warto też wspomnieć o wszelkich projektach jakie realizowaliśmy podczas studiów a nawet o naszej pracy dyplomowej. W końcu jeśli na przykład nasza praca magisterska związana była w jakiś sposób z tym czym mielibyśmy się zajmować w pracy, o którą się staramy to może to być nasz kolejny atut.

Kursy i szkolenia w CV bez wykształcenia

Liczne kursy i szkolenia związane z obszarem, w którym chcemy pracować zawsze są mile widziane. Nie inaczej jest w tym wypadku gdzie z pomocą zdobytych już certyfikatów możemy pokazać, że bardzo świadomie podchodzimy do planowania naszej kariery zawodowej. W końcu w takim wypadku udowadniamy, że myśleliśmy o rozwoju jeszcze jakiś czas przed zdobyciem pierwszej pracy.

Podsumowanie w CV bez doświadczenia

Elementem, który niekoniecznie stosuje się w typowym CV ale przyda się w takim bez doświadczenia jest podsumowanie. W ramach takiego podsumowania niejako spinamy klamrą wszystko to co wypisaliśmy w ramach naszego CV.

Celem podsumowania jest zwrócenie uwagi na nasze kluczowe atuty. To też dobre miejsce aby wspomnieć o swoich motywacjach i pokazać, że wybór konkretnej oferty pracy nie jest wcale przypadkowy tylko jest przejawem naszego świadomego planowania naszej kariery zawodowej. Warto zadbać o to aby w przypadku każdej rekrutacji, w której chcemy brać udział dostosowując całe CV w tym właśnie podsumowanie do tego czego może oczekiwać pracodawca.

Skoro mamy już gotowe całe CV to pomimo braku doświadczenia mamy już pełen przegląd naszych atutów i tego co mamy do zaoferowania jako pracownik. Zastanówmy się więc każdorazowo, które spośród tych elementów szczególnie zwrócą uwagę w kontekście konkretnego procesu rekrutacyjnego.