Myśląc nad tym jak napisać dobre CV można byłoby wymienić zapewne wiele rad dotyczących tego jak właściwie przygotować taki dokument. Bez wątpienia jedną z kluczowych kwestii jest zawartość naszego Curriculum Vitae.

W końcu na naszym pracodawcy chcemy zrobić wrażenie przede wszystkim za sprawą naszego doświadczenia czy też posiadanych umiejętności. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie mniej ważny jest odpowiednie układ naszego CV dopasowany tak aby podkreślić swoje kluczowe cechy czy nabyte dotychczas doświadczenie.

Możemy się jednak długo zastanawiać nad tym czy nasze całe dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest istotne z punktu widzenia pracodawcy, którego oferta nas zainteresowała. Czy wszystkie umiejętności jakie posiadamy są faktycznie aż tak istotne w kontekście danego stanowiska?

Tutaj właśnie naprzeciw potrzebom wielu ludzi wychodzi CV funkcjonalne pozwalające naszą kandydaturę lepiej dopasować do wymagań konkretnej oferty pracy.

Czym jest CV funkcjonalne?

Z określeniem CV funkcjonalne mogliście się wcześniej nie spotkać choć przyznać trzeba, że dokument tego typu mogliście już kiedyś tworzyć nie mając nawet świadomości, że tak właśnie się nazywa.

W największym skrócie CV funkcjonalne można określić mianem dokumentu przygotowanego w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Skupiamy się w nim na wyróżnieniu umiejętności szczególnie istotnych w odniesieniu do danego stanowiska o jakie się ubiegamy. Pomijamy tutaj więc te umiejętności, które nie są szczególnie przydatne w pracy, o którą się staramy.

Co warte zauważenia w CV funkcjonalnym to nasze umiejętności często wysuwają się na pierwszy plan kosztem doświadczenia zawodowego, które zajmuje miejsce w dalszej części dokumentu.

Jednak również i w doświadczeniu dokonuje się selekcji bowiem w tej sekcji CV funkcjonalnego zwraca się uwagę przede wszystkim na nasze doświadczenia, które mogą być atutem na konkretnym stanowisku pracy.

Czym się różni CV funkcjonalne od tradycyjnego?

W jakimś stopniu różnice pomiędzy CV funkcjonalnym a tradycyjnym powinny być już dostrzegalne na bazie tego o czym wspomnieliśmy chwilę wcześniej. Przede wszystkim mówimy tutaj o odmiennej strukturze dokumentów. W tej tradycyjnej odmianie na pierwszy plan wysuwa się doświadczenie zawodowe a ewentualne umiejętności, na które zwracamy w nim uwagę stoją raczej na dalszym planie.

Gdy mowa o CV funkcjonalnym to tak jak już wcześniej wspomnieliśmy role się odwracają bowiem tutaj to umiejętności stają się najważniejszą częścią naszego dokumentu. Jeśli więc uważamy, że umiejętności, które uważamy za swój główny atut nie wynikają wystarczająco jasno z naszego dotychczasowego doświadczenia zawodowego to CV funkcjonalne może być bardzo pomocne. W końcu tutaj nie zostawiamy już pola na domysły tylko jasno wskazujemy co naszym zdaniem stanowi nasze największe atuty.

Jakie są zalety CV funkcjonalnego?

Bez wątpienia CV funkcjonalne pozwala przygotować aplikację jeszcze lepiej przystosowaną do konkretnej rekrutacji, w której chcemy brać udział. W tym wypadku poprzez nasze Curriculum Vitae odnosimy się wręcz bezpośrednio do oczekiwań zawartych w ogłoszeniu o pracę.

Jeśli więc w ogłoszeniu są zawarte oczekiwania związane z posiadaniem konkretnych umiejętności a my te umiejętności posiadamy i to na niezłym poziomie to zwracamy na to uwagę właśnie w CV funkcjonalnym.

Zaletą wykorzystania CV funkcjonalnego jest też możliwość przygotowania dobrej aplikacji przez osobę, której ścieżka kariery dla rekrutera mogłaby się wydać wątpliwa. Mówimy tutaj o sytuacji gdy np. ktoś często zmieniał pracę albo na jego ścieżce zatrudnienia pojawiają się zauważalne luki mogące sugerować, że dana osoba pozostawała przez pewien czas bez pracy.

Funkcjonalne CV ze względu na swoją strukturę niejako odwraca uwagę od samej ścieżki kariery. W końcu mówimy tutaj o dokumencie, który kładąc nacisk na umiejętności ma udowodnić, że ewentualne przerwy w zatrudnieniu czy częste zmiany pracodawcy nie musiały przeszkadzać w rozwoju.

Warto zwrócić też uwagę na inny układ CV funkcjonalnego mogące bardziej się wyróżniać na tle innych kandydatur. Zapewne część osób powie, że to dość naciągana zaleta jednak prawda jest taka, że odpowiednia forma naszego CV może zwiększyć szansę na to, że rekruter zwróci na nas uwagę zwłaszcza w przypadku dużej liczby innych kandydatur.

Jakie są wady funkcjonalnego CV?

Niestety CV funkcjonalne ma też wady mogące sprawić, że zamiast zwiększyć szansę naszej kandydatury zmniejszymy je. Niektórzy zapewne zwrócili już uwagę na to, że to co jest zaletą czasami może okazać się również wadą takiego Curriculum Vitae. W końcu fakt, że robimy CV oparte o zupełnie inną strukturę niż inni kandydaci może prowadzić do uzasadnionych znaków zapytania.

Jeśli więc nasze CV funkcjonalne będzie podlegać ocenie na etapie selekcji dokumentów to może wzbudzić sporo wątpliwości. W końcu trudno się dziwić, że osoba widząca tak nietypowa w sumie CV zacznie się zastanawiać dlaczego nie kładziemy nacisku na nasze doświadczenie zawodowe. Czyżby w naszym wypadku nie było się czym pochwalić? Może świadomie chcemy odciągnąć uwagę od czegoś na co nasz potencjalny pracodawca nie powinien zwracać uwagi. Potraktowanie w CV kwestii doświadczenia zawodowego nieco po macoszemu będzie prowadziło do podejrzeń, że prawdopodobnie w poprzednich firmach gdzie pracowaliśmy mieliśmy jakieś problemy, może nawet z naszej winy zostaliśmy zwolnieni.

Biorąc pod uwagę, że w Curriculum Vitae powinno stawiać się na transparentność a obraz naszej kandydatury wyłaniający się z tego dokumentu ma być spójny to funkcjonalne CV rodzić może spore wątpliwości.

Kiedy warto wykorzystać CV funkcjonalne?

Funkcjonalne CV jest bez wątpienia dedykowane osobom, których ścieżka zatrudnienia nie jest spójna. Tak więc z dokumentu tego typu warto skorzystać jeśli:

  • często zmienialiśmy pracę
  • pracowaliśmy na stanowiskach potencjalnie ze sobą nie związanych
  • mieliśmy przerwy w zatrudnieniu

Zmiana pracodawcy na przykład co kilka miesięcy w uzasadniony sposób budzi podejrzenia co do powodów tak częstych zmian. W końcu ktoś kto bierze pod uwagę naszą kandydaturę ma prawo mieć uzasadnione obawy związane z tym, że zapewne również i w tej firmie nie popracujemy zbyt długo.

Jeśli kolejne stanowiska, na których pracowaliśmy nie układają się w zgrabną całość to również może to rodzić znaki zapytania. W końcu skoro nie potrafimy cały czas obrać odpowiedniego kierunku na naszej zawodowej ścieżce to nasz potencjalny pracodawca może sądzić, że jest dla nas tylko kolejną próbą i chęcią zmierzenia się ponownie z czymś nowym aby określić, że to jest praca dla nas. Z naszego CV powinno jasno wynikać, że mamy pomysł na siebie i wiemy w jakim kierunku powinna zmierzać nasza kariera.

Jeśli mieliśmy przerwy w zatrudnieniu to trudno się dziwić temu, że nie chcemy się tym jakoś szczególnie chwalić. W takim wypadku wybór CV funkcjonalnego może być dobrym rozwiązaniem bowiem będziemy mogli podkreślić co tak naprawdę umiemy nawet pomimo ścieżki kariery, która idealna nie jest.

Pamiętajmy też o tym, że wybierając CV funkcjonalne musimy mieć czym przekonać rekrutera do naszej osoby. Skoro z różnych względów naszą ścieżkę kariery spychamy w tym wypadku na dalszy plan to musimy mieć czym zabłysnąć jeśli chodzi o umiejętności.

Nie możemy przecież zapominać, że to co umiemy to największa wartość w funkcjonalnym CV i jeśli tutaj naprawdę nie udowodnimy, że mamy odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko to tak naprawdę wybór takiego CV zamiast normalnego nie da nam zbyt wiele.