W przypadku CV jednym z pytań jakie mogą się nam nasunąć jest to jaką czcionkę wykorzystać do jego przygotowania. Ktoś mógłby powiedzieć, że dywagacje nad tym jaka czcionka do CV będzie odpowiednia są niepotrzebne bowiem najważniejsze jest to co wpisujemy a więc jak bogatym zestawem umiejętności możemy się pochwalić i jak wyglądała nasza dotychczasowa kariera zawodowa.
Jednak dobór odpowiedniej czcionki to przejaw dbałości o szczegóły z naszej strony a to również może mieć wpływ na to jak nasza kandydatura zostanie oceniona już na poziomie samego CV. Nie możemy zapominać o tym, że CV to mimo wszystko oficjalny dokument, który powinien prezentować się profesjonalnie. Tak więc istotne będzie nie tylko to co w nim wpiszemy ale również to w jaki sposób to zrobimy.
Nie da się bowiem ukryć, że gdy spojrzymy na CV z perspektywy całego procesu rekrutacji to szybko zrozumiemy jak istotny jest wygląd naszego Curriculum vitae. To co zobaczy rekruter może mieć kluczowy wpływ na to czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną czy też nie.
Tutaj dochodzimy do kwestii tego w jaki sposób oceniane jest nasze CV. Prawdą jest, że to jakim doświadczeniem czy też umiejętnościami możemy się pochwalić jest niezwykle ważne. Jednak bardzo często na stanowisko, na które będziemy aplikować będzie wiele innych kandydatur.
Rekruter mając przed sobą niekiedy naprawdę wiele CV zazwyczaj nie ma czasu wyjątkowo skupić się na analizie każdego z nich z osobna. Efekt jest taki, że może podejść do ich przeglądania podobnie jak czyni się to z treściami w sieci a więc skanując szybko wzrokiem i oceniając na ile konkretna kandydatura odpowiada temu kogo firma potrzebuje na dane stanowisko.
Jeśli więc nasze CV będzie nieodpowiednio sformatowane i wyłuskanie z niego kluczowych informacji nie będzie zbyt łatwe może już na tym etapie przepaść. Można mówić, że to jest nie fair bowiem w ten sposób potencjalnie może odpaść naprawdę dobry kandydat z odpowiednimi kwalifikacjami. Jednak prawda jest taka, że takie są realia rekrutacji gdzie ilość procesów rekrutacyjnych a także ilość kandydatów na konkretne stanowiska sprawiają, że rekruter naprawdę nie ma czasu na to aby na wstępnym etapie każdemu CV poświęcać więcej czasu.
Zadbajmy więc o to aby nasze CV nie przepadło już na wstępnym etapie z tak błahego powodu jak brak należytej uwagi poświęconej kwestii czcionki.
Jakiej czcionki w CV nie stosować?
Gdy myślimy o czcionkach to z pewnością jedna z pierwszych jakie przychodzą nam na myśl to Times New Roman. W końcu to jedna z czcionek, które w wielu edytorach możemy spotkać jako standardowe. Z pewnością już wiele dokumentów czy prezentacji przygotowaliśmy właśnie z wykorzystaniem tej czcionki.
Jednak gdy chodzi o CV to akurat taki standard niekoniecznie się sprawdzi i nie chodzi tutaj nawet o samo to, że ta czcionka się źle prezentuje choć przyznać trzeba, że jakoś szczególnie to nie wygląda. Problem w tym, że właśnie ze względu na popularność Times New Roman i fakt, że w wielu narzędziach jest ona czcionką standardową można założyć, że wiele CV powstaje właśnie przy jej wykorzystaniu.
Jeśli więc rekruter przegląda dziesiątki aplikacji na dane stanowisko to nasze CV niejako niknie w tłumie gdy jest stworzone przy wykorzystaniu dokładnie tej samej czcionki co spora część pozostałych.
Times New Roman wcale nie jest najgorszym wyborem jeśli chodzi o czcionkę w CV
Choć Times New Roman to nie jest najlepsza czcionka do CV i lepiej unikać jej stosowania to jednocześnie trzeba mieć świadomość, że to wcale jeszcze nie jest najgorszy wybór. Wspomnieliśmy w końcu przy okazji tej czcionki, że głównym problemem związanym z jej wykorzystaniem jest brak możliwości wyróżnienia się naszego CV.
Jednak czasami zbytnia chęć zabłyśnięcia już samą czcionką może być zgubna bowiem zbyt udziwnione czcionki wprawdzie mogą sprawić, że nasze CV się wyróżni aczkolwiek może i tak nie być postrzegane zbyt poważnie.
W końcu zdarzają się przypadki, że ludzie nawet w takich dokumentach jak CV sięgają po budzącą skrajne emocje czcionkę Comic Sans. Bez wątpienia zapisany nią tekst się wyróżnia i to nawet bardzo. Jednak czy w ramach dokumentów aplikacyjnych naprawdę przystoi używanie takiej czcionki kojarzącej się bardziej z rozrywką?
Warto wspomnieć, że tak naprawdę czym czcionka bardziej udziwniona tym gorzej. Czcionka nie ma za zadanie skupiać całej uwagi na sobie tylko ma wpływać na to aby dokument był czytelny. Tak więc zapamiętajmy sobie, że wszelkie czcionki przypominające np. jakieś starożytne pismo nie wpłyną wcale dobrze na odbiór naszego CV.
Jakie czcionki w CV stosować?
Przede wszystkim czcionki, które warto brać pod uwagę powinno nawiązywać do dość klasycznego kroju pisma. Być może mieliście okazję się już spotkać z czcionką Calibri? Jeśli nie to warto to nadrobić bowiem jest to jedna z czcionek, której wykorzystanie warto rozważyć w swoim CV.
Jeśli jednak Calibri nam nie odpowiada to zwróćmy uwagę na czcionki takie jak:
- Georgia
- Helvetica
- Tahoma
Dobra czcionka w CV – jaka powinna być?
Każdy powinien indywidualnie dobrać czcionkę do swojego CV wybierając tą która najbardziej będzie mu odpowiadać. Pamiętać należy jednak o kilku kluczowych zasadach.
Czcionka w CV musi być czytelna
Po pierwsze tak jak już wspomnieliśmy czcionka ma wpływ na to na ile nasze CV będzie czytelne. Bez względu na to ile wysiłku włożymy potem w formatowanie i jak wieloma umiejętnościami się pochwalimy to dobór czcionki może zniweczyć cały nasz trud.
Zwracajmy więc uwagę na to jak zastosowanie konkretnej czcionki wpływa na czytelność naszego CV. Dobrym pomysłem może być przygotowanie sobie kilku wersji przy wykorzystaniu różnych czcionek i porównanie ich bezpośrednio między sobą.
Popularna czcionka w CV to dobry pomysł?
Po drugie należy zwrócić uwagę na popularność czcionek bowiem chcąc wyróżnić się choć trochę ale w ten pozytywny sposób dobrze byłoby aby nasze CV już na poziomie czcionki zwracało na siebie uwagę.
W miarę możliwości nie decydujmy się więc na najbardziej popularne czcionki bowiem choć faktycznie mogą prezentować się ładnie to jednak ich wyborem odbieramy sobie dodatkowy atut.
Bezszeryfowa czy szeryfowa czcionka w CV?
Po trzecie zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz a mianowicie to czy czcionka, która nas potencjalnie interesuje jest szeryfowa czy też bezszeryfowa. To pozornie detal aczkolwiek w istotny sposób może wpłynąć na czytelność naszego CV.
Zasadniczo uważa się, że czcionki bezszeryfowe prezentują się lepiej w dokumentach oglądanych na ekranie komputera. Z kolei czcionki szeryfowe mogą się lepiej prezentować przy wydruku dokumentów. Faktem jednak jest, że wstępna ocena naszego CV następować będzie jeszcze na ekranie komputera. Tak więc czcionka bezszeryfowa jest tutaj lepszym wyborem.
Jaki rozmiar czcionki zastosować w CV?
Skoro już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie jaką czcionkę powinno się stosować w CV a jakiej lepiej unikać to pojawia się jeszcze jedno pytanie. W końcu nie bez znaczenia jest również rozmiar czcionki użytej w naszym CV.
Powiedzieliśmy już sobie o tym jak ważne jest to aby nasze CV było czytelne i można je było w łatwy sposób skanować wzrokiem w poszukiwaniu kluczowych informacji. Nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem, że istotny wpływ na tą czytelność ma nie tylko rodzaj użytej czcionki ale również jej rozmiar.
W tym wypadku zbyt mała czcionka nie będzie dobrym rozwiązaniem aczkolwiek użycie zbyt dużej też nie będzie dobrze postrzegane. W tym wypadku kwestia czcionki jest silnie powiązana z tym na ile stron pierwotnie wyszło nam nasze CV.
W końcu manipulowanie wielkością czcionki jest w tym wypadku dla wielu osób oczywistym krokiem gdy ich CV zajmuje za mało miejsca i przez to wygląda zbyt skromnie. Po to rozwiązanie sięga się też gdy CV zajmuje za dużo i trzeba jakoś je skompresować tak aby zajęło te maksymalnie dwie strony.
Zbyt mała czcionka w CV
Pamiętajcie o tym, że stosowanie mniejszej czcionki to nie jest rozwiązanie jeśli nasze CV wyszło zbyt rozbudowane. Sztuczne jego zmniejszenie nic dobrego nam nie przyniesienie bowiem nawet jeśli faktycznie dzięki temu zmieści się na oczekiwanej przez nas liczbie stron to jednak zatraci swoją czytelność.
Zbyt duża czcionka w CV
Tak samo wygląda sytuacja gdy nasze CV prezentuje się dość skromnie i liczymy, że za sprawą zwiększenia czcionki będzie ono zajmować więcej miejsca a co za tym idzie prezentować się bardziej okazale. Można to w zasadzie nazwać pewnego rodzaju sztuczką, która jednak na dłuższą metę na niewiele nam się zda.
Pamiętajmy o tym, że nawet gdy przejdziemy wstępny etap selekcji CV to nasza kandydatura i tak będzie musiała się obronić kwalifikacjami. Jeśli nasze CV jest zbyt skromne bowiem po prostu nie mamy jeszcze odpowiednio dużo doświadczenia zawodowego to nie starajmy się maskować tego w ten sposób.
Jaki powinien być zatem rozmiar czcionki w CV?
Mawiają, że niekiedy najprostsze rozwiązania są najlepsze i tak właśnie jest jeśli chodzi o rozmiar czcionki w CV. W przypadku takiego dokumentu zalecane jest aby po prostu wykorzystywać dość standardowy rozmiar 12 choć dopuszczalne jest wykorzystanie nieco mniejszej aczkolwiek nie powinna być ona mniejsza niż 10.
Trzymanie się takich rozmiarów pozwoli zachować czytelność naszego CV i wraz z doborem odpowiedniego rodzaju czcionki pomoże zadbać o to aby nasza kandydatura prezentowała się profesjonalnie.