Myśląc nad tym jak napisać list motywacyjny warto zacząć od zupełnych podstaw. Na początek trzeba uświadomić sobie, że kluczowa jest tutaj zarówno treść jak i forma w jakiej ta treść zostanie przedstawiona. Jest więc podobnie jak w przypadku CV gdy nawet najbardziej treściwe CV może przepaść w procesie rekrutacji jeśli kandydat nie potrafił przedstawić siebie w atrakcyjnej formie.

List motywacyjny powinien być spójny z CV

List motywacyjny oraz nasze CV będą stanowiły jako całość fundament naszej aplikacji a więc skoro będą postrzegane jako całość to dobrze byłoby aby również odpowiednio się prezentowały. O spójności mówimy tutaj na dwóch obszarach a więc zarówno treści jak i formy. List motywacyjny musi w spójny sposób przedstawiać historię naszej kariery a także to co potrafimy. Jeśli więc wspominamy w CV tylko ogólnie to gdzie pracowaliśmy albo jakie umiejętności, które posiadamy mogą być kluczowe to w liście motywacyjnym warto się do tego odnieść i nieco rozwinąć. Pamiętajmy, że jedna z najgorszych rzeczy jakie można zrobić to przygotowanie listu motywacyjnego, który w zestawieniu z CV będzie ujawniał pewne nieścisłości. Jeśli efekt przygotowania przez nas tego dokumentu będzie taki, że rekruter będzie miał jeszcze więcej wątpliwości i pytań to raczej nie pomożemy w ten sposób swojej kandydaturze. List motywacyjny jest okazją do tego aby potwierdzić, że to co napisaliśmy w CV to nie są tylko puste słowa. Pochwalmy się więc konkretnymi liczbami, które najlepiej pokażą wyniki naszej pracy. Skutecznie zrealizowane projekty dobrze obrazują co kryje się tak naprawdę za tym całym doświadczeniem zawodowym wypisanym w CV a także za umiejętnościami, które w CV są tak naprawdę tylko hasłami. Jeśli więc w naszym CV wyraźnie podkreślamy jak doskonale radzimy sobie z pracą zespołową lub wręcz zarządzaniem zespołem a umiejętności te są kluczowe w rekrutacji, w której bierzemy udział to rozwińmy ten temat w naszym liście motywacyjnym. W temacie spójności nie możemy też zapominać o formie. Tak więc przy okazji formatowania naszego listu motywacyjnego zadbajmy o to aby czcionka zarówno jeśli chodzi o wybór fontu jak i jego wielkości była była zgodna z tym co wykorzystaliśmy w naszym CV.

Jak napisać dobry list motywacyjny? Zadbaj o formę

Chwilę wcześniej wspomnieliśmy już o kwestii formy co do jej zgodności z CV. Warto jednak ten temat jeszcze rozwinąć bowiem oprócz tego co umieścimy w naszym liście motywacyjnym ważne jest również to jak to zrobimy. Tutaj podobnie jak ma to miejsce w przypadku CV ważne jest wykorzystanie czcionki, która przede wszystkim będzie czytelna a zarazem pozwoli się nieco wyróżnić. Warto więc podejść poważnie do etapu planowania przygotowania swoich dokumentów aplikacyjnych i mieć na uwadze przy wyborze czcionki, że będziemy z niej korzystać zarówno w CV jak i w liście motywacyjnym. Pamiętajmy w tym wypadku, że zbyt wymyślne czcionki choć będą zwracać uwagę to podobnie jak w przypadku CV mogą niezbyt dobrze wpłynąć na odbiór naszej kandydatury. Tutaj forma ma być dopełnieniem treści ułatwiając zapoznanie się z nią i dotarcie do kluczowych informacji. W przypadku mowy o formie warto wspomnieć również o podziale treści na akapity co powinno być akurat oczywistością. W końcu taki podział to fundamentalna kwestia gdy mowa o czytelności całego dokumentu. W końcu trudno sobie wyobrazić czytanie listu motywacyjnego gdzie cała treść podana jest w formie jednego, dużego bloku tekstu. Dobrze byłoby też jeszcze przed wysłaniem naszego listu motywacyjnego przejrzeć go sobie na spokojnie od początku do końca. Taka dodatkowa weryfikacja pomoże nam wychwycić wszelkie błędy czy literówki, których obecność w większych ilościach również wpłynie na odbiór naszej osoby. W końcu list motywacyjny, który sprawia wrażenie przygotowanego wręcz “na kolanie” raczej niezbyt dobrze o nas świadczy, prawda?

Jak napisać list motywacyjny? Co właściwie w nim umieścić?

Prawda jest taka, że warto sobie zadać już na samym początku pytanie o to jak napisać list motywacyjny myśląc tutaj przede wszystkim o jego zawartości. Bardzo łatwo jest bowiem stworzyć list motywacyjny, który niestety nie będzie raczej zwiększał szans naszej kandydatiry.

List motywacyjny to nie kopia CV w zmienionej formie

Często popełnianym błędem w wypadku listu motywacyjnego jest robienie swoistej kalki naszego CV a więc zamieszczanie właściwie tych samych informacji tylko podanych w nieco innej formie. Pracodawca przeglądający nas list motywacyjny oczekuje jednak, że skoro już zdecydowaliśmy się go wysłać to dowie się z niego czegoś więcej na nasz temat. Jeśli więc serwujemy drugi raz te same informacje to zasadne może być pytanie po co właściwie wysłaliśmy ten dokument.

List motywacyjny powinien opierać się na konkretach

List motywacyjny w założeniu ma służyć przekonaniu do naszej kandydatury i udowodnieniu, że warto dać nam szansę bowiem w kontekście danej rekrutacji spełniamy kluczowe kryteria. W tym dokumencie mamy szansę przekonać, iż za sprawą posiadanych umiejętności oraz doświadczenia będziemy się bardzo dobrze wywiązywać z powierzonych nam obowiązków. Prawda jest taka, że na temat naszego zatrudnienia najczęściej patrzy się z perspektywy korzyści jakie możemy przynieść firmę. W końcu gdy np. zatrudnia się sprzedawcę to chce się zrekrutować takiego, który będzie najskuteczniej sprzedawał.Podobnie jest w przypadku innych zawodów gdzie w toku całego procesu rekrutacji wybiera się kandydata mogącego zapewnić najlepsze wyniki.

Pochwalmy się dotychczasowymi efektami naszej pracy

Jeśli więc w kwestii tych wyników mamy się czym pochwalić i mamy już na swoim koncie osiągnięcia, z których jesteśmy dumni to warto o tym wspomnieć w liście motywacyjnym. Naszego potencjalnego pracodawcę jeszcze bardziej niż nasze umiejętności zainteresuje bowiem to jak potrafiliśmy je dotąd wykorzystywać w naszej pracy. Konkretne liczby świadczące o naszych dokonaniach i potwierdzające dobitnie nasze kompetencje mogą być naprawdę poważnym argumentem przemawiającym za naszą kandydaturą. Warto też wspomnieć nieco o wyzwaniach z jakimi przyszło nam się mierzyć. W ten sposób możemy poza naszymi dokonaniami pokazać też w jaki sposób podchodzimy do problemów. Przedstawmy zatem parę przykładów problemów jakie zdefiniowaliśmy w firmach, w których pracowaliśmy. Opiszmy jak podeszliśmy do ich rozwiązania i zwróćmy uwagę na wyniki naszych działań. Dobrym pomysłem może być odniesienie się w liście motywacyjnym również do potencjalnych wyzwań z jakimi może się mierzyć firma, w której obecnie pracujemy. Być może na bazie analizy naszego potencjalnego pracodawcy już na starcie widzimy obszary, w którym moglibyśmy tej firmie bardzo pomóc. Odnieśmy się do tego w naszym liście motywacyjnym a już na starcie pokażemy zarówno to ile wartości możemy przynieść firmie a także, że już teraz postaraliśmy się dość dobrze poznać firmę identyfikując ewentualne problemy, z którymi może się zmagać.

Napiszmy list motywacyjny nie tylko w kontekście przeszłości ale też przyszłości

Nie da się ukryć, że pisząc list motywacyjny w dużej mierze skupiamy się na przeszłości i teraźniejszości. W końcu z jednej strony wspominamy o naszym doświadczeniu zawodowym i posiadanych umiejętnościach. Z drugiej strony odnosimy się do naszych aktualnych poszukiwań nowej pracy. A gdyby tak wybiec jeszcze bardziej w przyszłość? Wspominaliśmy już o tym, że warto w liście motywacyjnym odnieść się do korzyści jakie dana firmy może odnieść w wyniku zatrudnienia nas. Pójdźmy jednak krok dalej i opiszmy jak wyobrażamy sobie rozwój firmy z nami na pokładzie. Postarajmy się zwrócić uwagę nie tylko na istotne aspekty rozwoju organizacji, do której aplikujemy ale też na nasz wpływ na rozwój przedsiębiorstwa na różnych płaszczyznach. Pokażmy zarówno to jak my możemy w realny sposób wpłynąć na rozwój firmy ale też to jak wyobrażamy sobie swój własny rozwój w tym czasie. List motywacyjny to dobre miejsce aby wyraźnie podkreślić, że choć już teraz mamy sporo do zaoferowania to mamy też konkretny plan na siebie i dalszy rozwój swoich kompetencji.