Pytanie o to co właściwie jest ten list motywacyjny może nadal zadawać sobie wiele osób. NIby jest to tak oczywiste, że aż dziwne może się wydawać przeznaczanie czasu na tłumaczenie tego jednak dla kogoś kto stawia swoje pierwsze kroki na ścieżce kariery wcale aż tak oczywiste być to nie musi. W końcu o liście motywacyjnym mówi się przy wielu okazjach aczkolwiek obecnie już nie tak często widuje się w ramach ogłoszeń o pracę informację o konieczności dołączenia go do naszej aplikacji. Dlatego też wiele osób cała swoją uwagę skupia na CV stwierdzając, że skoro list motywacyjny nie jest wymagany to szkoda czasu na pisanie go. Stąd też całkiem możliwe, że nadal wiele osób nie wie czym on właściwie jest.

Co to jest list motywacyjny?

Na pytanie o to co to jest list motywacyjny najprościej byłoby odpowiedzieć, że to rodzaj dodatkowego dokumentu, który dołączamy do naszego CV starając się o pracę. Jednak takie zdefiniowanie go nie oddaje funkcji jaką pełni czyniąc z niego tylko dodatek, który z perspektywy niektórych osób może się wydawać nieistotny. List motywacyjny to bowiem jak już sama nazwa wskazuje rodzaj listu do naszego potencjalnego pracodawcy, w którym opisujemy motywacje kierujące nami przy aplikowaniu do danej firmy. Poprzez taki list możemy opowiedzieć nieco o sobie wspominając choćby właśnie o tym dlaczego zdecydowaliśmy się na uczestniczenie w tym konkretnym procesie rekrutacji.

List motywacyjny pokazuje nasz świadomy wybór

Pracodawcy są świadomi tego, że wielu kandydatów wysyła swoje CV do mnóstwa firm licząc po prostu, że gdzieś się uda. Dlatego też wiele kandydatur wydaje się być przypadkowymi i wysłanymi właśnie w ramach takiego masowego procesu. Za sprawą listu motywacyjnego możemy więc pokazać, że nasze uczestnictwo w konkretnej rekrutacji było dobrze przemyślaną decyzją opartą choćby na tym co dana firma ma nam do zaoferowania. Tak się składa, że listy motywacyjne powinny być przygotowywane na potrzeby konkretnych rekrutacji. Opisując w nich siebie z jednej strony odnosimy się do samej firmy i choćby tego jakie możliwości rozwoju może nam zaoferować tłumacząc, że to jeden z aspektów, które wpłynęły na to, że właśnie tutaj aplikujemy. Z drugiej strony odnosimy się do samego ogłoszenia o pracę, w którym zawarte są konkretne wymagania. Odnosząc się do tych wymagań mamy okazję punkt po punkcie na bazie posiadanego doświadczenia czy umiejętności udowodnić, że w każdym calu to idealna praca dla nas.

Pokażmy się w liście motywacyjnym od ludzkiej strony

Jednak list motywacyjny to też okazja do tego aby pokazać lepiej swoją ludzką stronę. Możemy w nim wspomnieć choćby o tym jakie były nasze motywacje do wyboru takiej a nie innej ścieżki kariery a także opisać to jakimi wartościami kierujemy się w życiu i w pracy pokazując całościowy obraz nas jako potencjalnego pracownika tej firmy. W liście motywacyjnym możemy też wspomnieć nieco więcej o naszych zainteresowaniach bo życie nie kręci się w końcu tylko i wyłącznie wokół pracy a nasze pasje też mogą wiele o nas powiedzieć. Pamiętajmy o tym, że tak naprawdę list motywacyjny ma dopełniać to co zawarte jest w CV. Nie ma bowiem sensu jeszcze raz pisać o tym co i tak przecież znaleźć można w naszym Curriculum Vitae. Ktoś to sięga po nasz list motywacyjny ma nadzieję dowiedzieć się z niego czegoś więcej na nasz temat.