Nie jest niczym dziwnym, że wraz z rozwojem naszej kariery zawodowej nasze CV będzie się stopniowo rozrastać. W końcu na przestrzeni kolejnych miesięcy i lat będziemy zmieniać pracodawców, awansować a także nabywać moje umiejętności kończąc kolejne kursy, którymi z pewnością też chcielibyśmy się pochwalić w CV.

W pewnym momencie pojawi się jednak istotny problem wynikający z naszego rozwoju. Tak się składa, że na jednej stronie A4 zmieścić możemy ograniczoną ilość informacji. O ile na początku nie będzie to stanowiło problemu i wszystko co istotne naprawdę zmieścimy na jednej stronie naszego CV to już z czasem okaże się to coraz większym wyzwaniem.

W końcu przyjdzie ten moment gdy stwierdzimy, że tak na dobrą sprawę to wpisanie wszystkiego co chcemy powoduje, że nasze CV ma już dwie strony. Czy jednak tak rozbudowany dokument jest w porządku? Czy będzie on brany pod uwagę w procesie rekrutacji?

Ile stron powinno mieć CV?

To ile stron powinno mieć CV to zasadnicze pytanie, które prędzej czy później trzeba będzie sobie zadać. Czasami to pytanie może pojawić się już na samym początku naszej kariery zawodowej. W końcu osoby bez doświadczenia też mogą mieć wątpliwości czy ich CV nie jest przypadkiem zbyt krótkie i czy sama jego długość nie wpłynie negatywnie na ocenę ich kandydatury.

Czy CV na dwie jest w porządku?

Chcą odpowiedzieć na pytanie o to ile stron powinno mieć dobre pytanie najlepiej byłoby stwierdzić, że to zależy. Zależy to bowiem przede wszystkim od tego ile użytecznych informacji mamy tak naprawdę do wpisania. W końcu z punktu widzenia naszego pracodawcy naprawdę nie każda informacja będzie aż tak istotna. Warto więc przy tej okazji zastanowić się nad tym co warto wpisać do CV a co tak naprawdę tylko w sztuczny sposób pomaga nam je rozbudować nie będą aż tak istotne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujemy.

CV zasadniczo może mieć zarówno jedną jak i dwie strony. Pamiętajmy jednak o tym, że dwie strony są jak najbardziej ok tylko w przypadku gdy taka objętość dokumentu wynika choćby z naszego bogatego doświadczenia zawodowego. Jeśli więc sięgamy po sztuczki w postaci odpowiedniego formatowania tekstu i stosowania np. większej czcionki celem zwiększenia objętości naszego CV to miejmy świadomość, że nic nam to nie da.

Jeśli jednak pracujemy już wiele lat i mamy na koncie po drodze kilka firm oraz dużo ukończonych szkoleń to CV na dwie strony będzie jak najbardziej uzasadnione. W końcu w takim przypadku naprawdę mamy czym się pochwalić i większość informacji jakie chcemy zawrzeć w naszym CV naprawdę może być istotna w kontekście podjęcia decyzji o zaproszeniu nas na rozmowę rekrutacyjną.

Czy CV na jedną stronę jest akceptowalne?

Pojawia się jeszcze pytanie co w sytuacji gdy nie mamy tak bogatego doświadczenia zawodowego ani tylu szkoleń aby móc stworzyć CV na dwie strony. W tym miejscu warto zdać sobie sprawę z tego, że w dokumencie na jedną stronę nie ma zasadniczo niczego złego.

Czymś zupełnie naturalnym jest fakt, że na początku naszej kariery zawodowej nie mamy jeszcze aż tak bogatego dorobku bowiem będziemy dopiero na niego z czasem pracować. Nie bójmy się zatem tworzyć krótszych CV skupiając się jednak na wszystkich elementach, które mogą wpłynąć w realny sposób na ocenę atrakcyjności naszej kandydatury.

Naprawdę nie ma sensu na siłę rozbudowywać CV dodają tam informację, które z punktu widzenia naszego potencjalnego pracodawcy nie są szczególnie istotne. Dotyczy to choćby szkoleń, które ukończyliśmy. Zastanówmy, które z tych kursów naprawdę odnosiły się do umiejętności istotnych z punktu widzenia stanowiska, o które właśnie się staramy.

Pamiętajmy, że w dobrym CV ważniejsza od ilości jest jakość.