List motywacyjny to temat, który pojawia się niejednokrotnie przy okazji omawiania różnych zagadnień związanych z poszukiwaniem pracy. Jednak tak naprawdę wiele osób nigdy nie wysyłało listu motywacyjnego skupiając się przede wszystkim na swoim CV. Zasadne wydaje się zatem pytanie dlaczego warto napisać list motywacyjny. W końcu skoro sporo osób radzi sobie bez niego i jakoś znajduje pracę to czy faktycznie jest on naprawdę potrzebny?

List motywacyjny pozwala się wyróżnić

Nie da się ukryć, że sam fakt braku zainteresowania tematem przygotowania swojego listu motywacyjnego ze strony wielu osób może rodzić wątpliwości co do jego przydatności. Jednak to też tak naprawdę zaleta gdyż przygotowanie takiego listu w ramach wielu rekrutacji już samo w sobie będzie wyróżnikiem naszej kandydatury. W końcu skoro w ramach rekrutacji na dane stanowisko większośc kandydatur będzie opierać się tylko i wyłącznie o CV a tylko kilka a być może nawet tylko nasze będzie wzbogacone o list motywacyjny to w oczywisty sposób zwraca to już uwagę.

List motywacyjny pokazuje, że nam zależy

Poprzez napisanie listu motywacyjnego pokazujemy również, że zależy nam na pracy. CV można napisać raz a potem rozsyłać przez dłuższy czas licząc, że gdzieś w końcu się uda znaleźć nową pracę. W przypadku listu motywacyjnego już nie jest tak łatwo gdyż niemal od razu widać gdy list napisany bardzo ogólnikowo a co za tym idzie prawdopodobnie wysyłany w wiele miejsc. Jednak dobry list motywacyjny przygotowuje się pod konkretną ofertę pracy a to już wymaga zaangażowania. W końcu nad takim dokumentem trzeba chwilę posiedzieć aby przedstawić swoją kandydaturę w odniesieniu do tego co znajduje się w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Poprzez list motywacyjny najczęściej pokazuje się również, że wie się już nieco o firmie.

List motywacyjny pozwala wyjaśnić niejasności

Tak się składa, że nawet najlepiej przygotowane CV nigdy nie odpowie w pełni na wszystkie pytania osoby, które będzie oceniać naszą kandydaturę. W końcu nasza aplikacja będzie oceniana nie tylko z perspektywy tego jak wypadamy “na papierze” ale również w odniesieniu do konkretnego stanowiska a także naszych konkurentów w walce o nie. Może nam się wydawać, że rzut oka na nasze CV wystarczy aby docenić, że nasza kandydatura jest naprawdę dobra. Jednak gdy zestawi ją się z oczekiwaniami stawianymi na danym stanowisku to wcale już tak być nie musi. Z naszego Curriculum Vitae niekoniecznie w oczywisty sposób wynikać musi, że posiadamy konkretne umiejętności, które są oczekiwane u kandydatów w danym procesie rekrutacji. Napisanie listu motywacyjnego pozwala uzupełnić naszą kandydaturę o dodatkowe informacje tłumacząc choćby dlaczego zdecydowaliśmy się kandydować akurat na takie stanowisko. Przedstawienie swoich motywacji może zupełnie zmienić wręcz odbiór naszej kandydatury. W końcu samo CV może pozostawiać pewne pole do niedopowiedzeń a co za tym idzie domysłów dotyczących różnych aspektów złożonej przez nas aplikacji. Jeśli coś z perspektywy rekrutera nie jest jasne czy też budzi wątpliwości to możemy śmiało założyć, że nie będzie to działać na naszą korzyść. Dlatego też powinniśmy wyjść z założenia, że CV to prostu fundament naszej kandydatury a więc coś co stanowi jej niezbędną podstawę i daje wstępne wyobrażenie naszej osoby. Z kolei list motywacyjny to ciąg dalszy tej opowieści na nasz temat, którą rozpoczęliśmy poprzez CV. W nim rozwijamy wiele wątków rzucając na nie nowe światło co tutaj akurat już jak najbardziej jest możliwe gdyż możemy się bardziej rozpisać. Można powiedzieć, że list motywacyjny to miejsce na opowiedzenie o tym wszystkim na co nie ma miejsca w CV.

List motywacyjny pozwala nam udowodnić, że nie przez przypadek wybraliśmy daną firmę

Nie możemy mieć złudzeń co do tego, że nasi potencjalni pracodawcy są świadomi faktu, że najczęściej nie są naszym jedynym wyborem i zapewne identyczne CV wysłaliśmy do przynajmniej kilku innych firm. Ni właśnie, często zdarza się, że CV w praktycznie niezmienionej formie wysyłamy w kilka miejsc. W końcu jeśli kandydujemy na bardzo podobne lub praktycznie te same stanowiska to po co mielibyśmy poświęcać czas na ich zmienianie. Jednak w przypadku listu motywacyjnego takie podejście nie jest zbyt dobrym posunięciem. Mówimy tutaj o dokumencie, który powinien być przygotowany na potrzeby konkretnej rekrutacji. W końcu poprzez jego wysłanie wraz z naszym CV chcemy udowodnić, że aplikowanie do tej firmy to nie jest zupełny przypadek związany z tym, że akurat ich ogłoszenie wpadło nam w ręce na Pracuj.pl czy też jakimś innym portalu. Pokażmy, że świadomie wybraliśmy daną firmę analizując zarówno ogłoszenie o pracę jak i samą organizację. W końcu oceny konkretnej oferty pracy dokonujemy przynajmniej na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony jest to konkretne stanowisko i to jak zapatrujemy się na pracę na nim. Tutaj jedną z dość istotnych kwestii jest powód poszukiwania nowej pracy a więc tak naprawdę to co nam nie odpowiada w tej obecnej. Czy faktycznie na tym stanowisku, o które się staramy będziemy mogli mieć zapewnione to czego brak był powodem podjęcia decyzji o zmianie pracodawcy?