Nie da się ukryć, że zdjęcie w CV to jeden z elementów, które najbardziej przyciągają wzrok. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym jaką fotografię wybrać aby zwiększyć szansę zaproszenia na rozmowę o pracę. W końcu musimy być świadomi tego, że dokonanie złego wyboru w tej kwestii może wręcz zniechęcić do naszej kandydatury a co za tym idzie ograniczyć nasze szanse.

Dlaczego zdjęcie w CV jest tak ważne?

Gdyby się tak nad tym zastanowić to w przypadku poszukiwania pracy o naszych szansach powinny decydować przede wszystkim kwalifikacje, które posiadamy. Tak więc w CV to nie zdjęcie a nasze konkretne umiejętności oraz doświadczenie zawodowe powinny wpływać na to jak zostaniemy ocenieni już na etapie selekcji.

Nie da się jednak ukryć, że ludzie to z natury wzrokowcy i chcieliby już na wstępie móc ocenić daną osobę również od strony tego jak wygląda. W końcu mówimy tutaj o pierwszym wrażeniu w ramach, którego w ciągu kilku sekund osoba oglądająca nasze CV już wyrabia sobie na nasz temat pewne zdanie. Tutaj sprawa jest prosta albo wzbudzimy sympatię i to jak prezentujemy się na zdjęciu dobrze wpisze się w wizerunek osoby, z którą warto współpracować albo nie.

W końcu przy każdej rekrutacji jest jakieś wyobrażenie osoby, którą chce się zatrudnić. Gdy mówimy o zatrudnieniu profesjonalisty to potencjalny pracodawca oczekuje, że w każdym calu osoba ta prezentować się będzie jak profesjonalista i mówimy tutaj również o zdjęciu.

Jakie więc powinno być zdjęcie do CV?

Tak więc z jednej strony nasze zdjęcie wpisywać powinno się w wizerunek osoby odpowiedniej na dane stanowisko. Z drugiej strony powinniśmy na tym zdjęciu wzbudzać po prostu sympatię a więc choćby lekki uśmiech jest jak najbardziej wskazany. W końcu zostajemy też ocenieni z czysto ludzkiej perspektywy i jeśli na zdjęciu prezentujemy się jako osoba sztywna i ponura to raczej to nie zwiększy naszych szans na zatrudnienie.

Zdjęcie do CV wprost z dowodu osobistego? To nie jest dobry pomysł

Unikajmy nadal popełnianego błędu jakim jest wstawianie do CV zdjęć wykorzystywanych w paszportach czy dowodach osobistych. Niestety ale prawda jest taka, że przy tego typu fotografiach wiele osób nie wypada zbyt korzystnie a co za tym idzie raczej nie zrobimy w ten sposób dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy.

Zasady robienia zdjęcia do CV

Przede wszystkim zacznijmy od tła i mówiąc wprost najlepszym wyborem okazuje się tutaj być neutralne np. białe tło. Pamiętajmy o tym aby na zdjęciu być zwróconym twarzą w stronę obiektywu aparatu. W końcu tło powinno być tylko dopełnieniem i nie może odciągać uwagi od naszej osoby. Pamiętajmy o tym, że nie jest wcale powiedziane iż fotografia musi obejmować tylko naszą twarz. Zdjęcie w CV może obejmować naszą sylwetkę od pasa w górę a więc tutaj już w naszej gestii oraz fotografa leży to w jaki ujęciu prezentować się będziemy najkorzystniej.

Jak należy być ubranym na zdjęciu w CV?

Oczywiście osobną kwestią w temacie zdjęcia w CV jest ubiór i tutaj nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że zaprezentowanie się w wytartym podkoszulku to nie jest raczej najlepsza metoda na zdobycie pracy. Jednak nie jest też powiedziane, że w każdym przypadku musimy być na zdjęciu w CV w garniturze.

Często wystarczy po prostu dobrze dopasowana koszula aczkolwiek niekoniecznie biała. Dobrym wyborem może być zdecydowanie się na koszulę np. szarą lub też błękitną, które przy odpowiednim doborze tła będą dobrze z nim akcentować. Tak naprawdę ubiór w sporej mierze zależy od stanowiska, o które się staramy i czym jest ono wyższe i bardziej oficjalne tym bardziej oficjalny powinien być nasz ubiór.

Co do okularów to jak najbardziej można mieć je założone na zdjęciu w CV w przypadku gdy posiadamy wadę wzroku. Tak więc tutaj już od konkretnej osoby zależy czy woli prezentować się w okularach czy być może jednak zdecyduje się na soczewki korekcyjne bo i tak w nich pracuje na co dzień.