Daty w CV to kwestia dla wielu osób dość oczywista i jasne dla nich jest jak powinno się stosować daty choćby przy okazji opisywania swojej dotychczasowej ścieżki kariery czy też edukacji. Czy jednak aby na pewno potrafimy właściwie stosować daty?

Kwestia podstawowa to uświadomienie sobie, że w naszym CV powinniśmy być maksymalnie transparentni nie pozostawiając pola do domysłów naszemu potencjalnemu pracodawcy. Tak się bowiem składa, że poprzez niewłaściwe stosowanie dat sprawiamy, że analiza pewnych obszarów naszego CV prowadzić może do pojawienia się w głowie rekrutera konkretnych znaków zapytania.

Zbyt ogólny zapis dat w CV może budzić wątpliwości

Dobrym przykładem jest tutaj zbytnie ograniczenie dat np. do samych lat. Gdy naszą ścieżkę kariery rozpiszemy w ten sposób podając tylko lata w jakich pracowaliśmy w danej firmie może się pojawić słuszna wątpliwość co do tego ile tam realnie przepracowaliśmy. Z naszej perspektywy może się wydawać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i to uproszczenie mające na celu choćby uczynić CV bardziej czytelnym.

Weźmy jednak za przykład dość prostą sytuację gdy w pewnej firmie pracowaliśmy rok. Byliśmy tam zatrudnieni dokładnie od czerwca 2018 do czerwca 2019 roku. W efekcie w naszym doświadczeniu zawodowym wpiszemy ten okres zatrudnienia w formie:

2018 – 2019

Wygląda czytelnie, prawda?

Problem jednak w tym, że taki zapis może budzić pewne wątpliwości u osoby, którą przegląda nasze CV. W końcu mogliśmy w danej firmie pracować od stycznia 2018 do grudnia 2019 a więc praktycznie 2 lata jak i od grudnia 2018 do stycznia 2019 a więc 2 miesiące.

Sami przyznacie, że robi to sporą różnicę bowiem fakt, że gdzie przepracowaliśmy zaledwie kilka miesięcy w naturalny sposób prowadzić będzie do pytań o to co było przyczyną odejścia z tamtej firmy.

Daty w CV a chronologia

Skoro przy kwestii dat w CV jesteśmy to warto też wspomnieć o kwestii chronologii przy ich wykorzystywaniu. To akurat powinno być już dla nas naturalne jednak o takich kwestiach warto wspomnieć niekiedy o jeden raz za dużo niż za mało.
Tak więc zwłaszcza gdy mówimy o liście firm, w których pracowaliśmy a także o przebytych kursach pamiętajmy, że w istotny sposób na czytelność naszego CV wpłynie wymienianie od tego co najnowsze.

Tyczy się to zarówno firm, które wymieniamy począwszy od tej, w której obecnie pracujemy jak i właśnie kursów, których wymienianie również warto zacząć od najnowszych. Pamiętajmy również o tym o czym wspomnieliśmy wcześniej a więc precyzyjnych datach bowiem dla pracodawcy istotną informacją będzie to czy na przykład, który wymieniliśmy robiliśmy przez miesiąc czy przez pół roku.