W zasadzie to dodawanie zdjęcia do CV dla sporej części z nas jest czymś naturalnym. Od samego początku wpajano nam, że zdjęcie warto dołączyć bo CV bez zdjęcia zostanie od razu odrzucone. Czy jednak faktycznie nie dołączenie fotografii jest dopuszczalne? Czy jest możliwe, że nasza kandydatura wybroni się nawet w przypadku gdy potencjalny pracodawca nie zobaczy naszego zdjęcia?

Czy można wysłać CV bez zdjęcia?

Czy przypadkiem nie zadawaliśmy już sobie kiedyś pytania o to czy przy kolejnej okazji możemy wysłać CV bez zdjęcia? Czy nie kusiło nas kiedyś aby tak zrobić?


Tak się składa, że nie ma żadnego formalnego obowiązku tworzenia CV zawsze ze zdjęciem. Oczywiście pracodawca może w wyraźny sposób zaznaczyć w ogłoszeniu o pracę, że oczekuje przesyłania dokumentów aplikacyjnych ze zdjęciem. Jednak taki wymóg dotyczył będzie w głównej mierze stanowisk reprezentatywnych gdzie poza naszymi kompetencjami istotna będzie też nasza prezencja.


Jeśli więc mówimy np. o aplikowaniu na stanowisko gdzie będziemy mieli bezpośredni kontakt z klientem to CV bez zdjęcia może się okazać problematyczną kwestią.

Kiedy można wysłać CV bez zdjęcia?

Skoro już wiemy, że można wysłać CV bez zdjęcia to pojawia się pytanie w jakich przypadkach możemy tak zrobić.

Wymóg zdjęcia w CV nie wynika jasno z ogłoszenia o pracę

Właściwie o tym pierwszym przypadku już wspomnieliśmy bowiem właśnie wtedy gdy w ogłoszeniu o pracę nie jest jasno wskazane, że oczekiwane jest załączenie fotografii w dokumentach aplikacyjnych to możemy wysłać CV bez zdjęcia.

Zdjęcie, które mógłbyś wstawić nie jest specjalnie reprezentatywne

Może się okazać, że nie mamy swojej fotografii, która byłaby odpowiednio formalna aby się nadawać do wykorzystania w dokumentach aplikacyjnych. W takim wypadku oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie sobie profesjonalnego zdjęcia.


Jednak niekiedy czas nas goni lub po prostu nie mamy możliwości na już załatwienia sobie lepszego zdjęcia. W takim przypadku CV bez zdjęcia i tak będzie lepszym wyborem niż wysłanie go ze zdjęciem np. z wakacji, które tak na dobrą sprawę mogłoby tylko zaszkodzić naszej kandydaturze.

CV bez zdjęcia może być wręcz oczekiwane na zagranicznych rynkach pracy

Mało kto zdaje sobie z różnic jakie panują na poszczególnych rynkach pracy. Tak się składa, że większość z nas przyzwyczajona jest do reguł obowiązujących podczas rekrutacji w Polsce. Jednak gdy spojrzymy na to jak to wygląda na rynkach zagranicznych to może się okazać, że CV bez zdjęcia to wcale nie jest takie rozwiązanie.


Tak się składa, że w pewnych krajach zasady rekrutacji zakładają pełną obiektywność w procesie wyboru kandydata na podstawie tylko i wyłącznie zawartości jego CV. W takich przypadkach uważa się, że obecność fotografii w dokumentach aplikacyjnych danej osoby mogłaby wpłynąć na zwiększenie lub zmniejszenie szans.


Mówiąc wprost są rynki pracy gdzie istnieje obawa, że jakiś kandydat mógłby zostać odrzucony już na wstępie ze względu na samą fotografię i fakt, że oceniają osoba mogłaby być uprzedzona do takiego kandydata.

Wysłanie CV bez zdjęcia to mimo wszystko ryzyko

Trzeba liczyć się z tym, że pracodawcy w naszym kraju mimo wszystko w wielu przypadkach mniej przychylnie spoglądać będą na CV bez zdjęcia. W końcu musimy pamiętać o tym, że ludzie to wzrokowcy i bez względu na to, kto będzie oceniał nasze CV to chciałby mieć przed oczami obraz konkretnego człowieka stojącego za tymi wszystkimi kompetencjami i doświadczeniem zawodowym zawartym w konkretnym CV.