CV to skrót, z którym zapewne miał już styczność każdy kto choć raz szukał pracy. W końcu wiele osób posiada już swoje CV i często to właśnie dzięki niemu może obecnie cieszyć się z naprawdę dobrej pracy.

Pełne rozwinięcie tego skrótu brzmi Curriculum Vitae i choć to określenie wielu osobom nadal może wydawać się obce to zaraz nieco Wam je przybliżymy.

Co to znaczy Curriculum Vitae?

Jak zapewne sporo osób już się domyśla nazwa ta pochodzi z łaciny. Po naszemu oznacza to przebieg życia i samo to już poniekąd tłumaczy czym jest Curriculum Vitae. Jednak myśląc nad tym dlaczego warto bliżej poznać ten typ dokumentu warto wiedzieć, że odnosi się to do życia zawodowego.

Sama nazwa Curriculum Vitae pochodzi dokładnie z 63 roku p. n. e. gdy to pierwszy raz została użyta w mowie konsularnej Cycerona “W obronie Rabiriusza”.

We współczesnych czasach Curriculum Vitae przyjęło się jako nazwa dokumentu obrazującego przebieg naszej kariery zawodowej. Można więc rzec, że to takie kompleksowe spojrzenie na nasze życie ale właśnie z zawodowej perspektywy.

Czym jest CV w procesie rekrutacji?

Skoro już wiemy od czego pochodzi skrót CV to warto się zastanowić nad tym dlaczego to właśnie ten dokument stanowi tak ważny element procesów rekrutacyjnych. Nie da się bowiem ukryć, że prośba o przesłanie swojego Curriculum Vitae to praktycznie standard podczas każdej rekrutacji.

Oczywiście nawet i od tej reguły istnieją wyjątki zwłaszcza gdy mowa o branży technologicznej czy przeróżnych zawodach kreatywnych. W taki przypadkach często pracodawcy wolą poznać realny dorobek w postaci konkretnych projektów czy prac niż dokument to wszystko opisujący.

Czym jest dobre Curriculum Vitae?

To właśnie za sprawą CV rekruter ma pewien obraz naszej osoby, który może odnieść do tego kogo firma chce zatrudnić na dane stanowisko. Poprzez Curriculum Vitae przedstawiamy swój dotychczasowy dorobek zawodowy pamiętając o tym aby był on zaprezentowany w sposób przejrzysty.

Dla rekruterów częstym sposobem na zapoznanie się z CV jest po prostu skanowanie takiego dokumentu wzrokiem w poszukiwaniu pewnych słów kluczowych czy elementów szczególnie istotnych w kontekście danej rekrutacji.

Jednak nie tylko przejrzystość jest tutaj ważna bowiem obraz naszej osoby wyłaniający się z CV musi być też spójny. Jeśli więc podkreślamy już jakieś swoje cechy cechy, które są naszym wyróżnikiem to nasze Curriculum Vitae powinno stanowić jasne ich potwierdzenie. Jeśli więc nasz dorobek zawodowy będzie nieco stał w sprzeczności z tym jak sami staramy się kreować to rekruter może nabrać uzasadnionych wątpliwości co do naszej kandydatury.

Pamiętajmy też, że dobre Curriculum Vitae powinno być po prostu zwięzłe. Czas na mówienie o szczegółach przyjdzie podczas ewentualnej rozmowy o pracy. Tak więc przygotowując CV postarajmy się skupić na konkretach, które mają przekonać rekrutera, że warto nas na tą rozmowę zaprosić.

Myśląc nad tym co to CV pomysł co to znaczy dla Twojej kariery

Zadawanie sobie pytania co to jest CV nie jest więc takie bezzasadne. Oczywiste jest, że ktoś kto dopiero zaczyna swoją karierę zawodową na samym jej początku będzie musiał znaleźć bezpośrednią odpowiedź przygotowują swój pierwszy w życiu tego typu dokument.

Jednak nawet jeśli przygotowaliśmy już w życiu wiele CV i wydaje nam się, że dobrze się na tym znamy warto sobie zadać pytanie o to co to Curriculum Vitae znaczy dla naszej kariery. W końcu często do tego tematu podchodzimy wręcz w nieco lekceważący sposób traktując CV jako tak oczywisty element naszego przygotowania do poszukiwania pracy, że nie poświęcamy mu należytej uwagi.

Proporcje w procesie szukania nowego miejsca zatrudnienia rozkładają się często w taki sposób, że to do wyszukiwania ciekawych ofert przykładamy się bardziej niż do tego aby faktycznie w odpowiedni sposób przedstawić swoje zalety w CV.

Tak więc znajdźmy przynajmniej chwilę aby zastanowić się nad tym co Curriculum Vitae znaczy dla naszej kariery i jak możemy lepiej przygotować nasze CV aby faktycznie odpowiednio prezentowało nasz zawodowy dorobek.