Myśląc o CV najczęściej myślimy o dość oczywistych jego elementach takich jak doświadczenie zawodowe, wykształcenie, znajomość języków obcych czy posiadane certyfikaty.

Prawda jest taka, że gdybyśmy zobaczyli sobie wiele dokumentów przygotowanych przez różne osoby i w ramach różnych rekrutacji to bardzo łatwo dostrzeglibyśmy oczywisty schemat elementów, na których każdy opiera swoje Curriculum Vitae.

Czy z naszego CV jasno wynika nasz cel zawodowy?

Zasadniczo celem przygotowania CV jest chęć pokazania, że jesteśmy odpowiednim kandydatem w ramach konkretnej rekrutacji, w której zdecydowaliśmy się brać udział. Rekruter patrząc na nasze CV powinien nabierać przekonania, że świadomie rozwijamy swoją karierę zawodową a aplikowanie na to stanowisko nie jest dziełem przypadku ale przemyślanym krokiem na naszej zawodowej ścieżce.

Czy jednak faktycznie zawsze na bazie naszego CV można w łatwy sposób zbudować sobie obraz nas jako kandydata? Czy czasami nie jest tak, że osoba oceniająca naszą aplikację może nabrać przekonania, że mimo wszystko na tą rekrutację trafiliśmy nieco z przypadku? Musimy mieć świadomość tego, że to co jest oczywiste dla nas niekoniecznie musi być oczywiste dla innych.

Może być tak, że naszym zdaniem z naszego CV jasno wynika, że nadajemy się na konkretne stanowisko. Jednak już podczas selekcji poszczególnych kandydatur w procesie rekrutacji ktoś może mieć ku temu spore wątpliwości. W końcu nie zawsze dla kogoś jasne będzie, że w ramach stanowiska, na którym obecnie pracujemy nabyliśmy pewnych umiejętności, które na stanowisku, o które się staramy mogą być wręcz bezcenne.

Zastanówmy się zatem czy nasz cel zawodowy jasno wynika z naszego CV.

Podsumowanie zawodowe wskaże nas zawodowy cel

Podsumowanie zawodowe w CV z pewnością nie jest zbyt często spotykane. Często rekomenduje się przygotowanie go w przypadku uczestnictwa w rekrutacji zagranicznej jednak w Polsce jeśli w ogóle można na nie natrafić to jednak najczęściej w przypadku osób bez doświadczenia. Ignorowanie tego elementu to błąd bowiem już przez sam fakt, że jest to tak rzadko wykorzystywane rozwiązanie może stanowić istotny wyróżnik naszej aplikacji.

Dobrze przygotowane podsumowanie zawodowe jasno może wskazać nasz zawodowy cel, który wbrew temu co nam się wydaje niekoniecznie wprost wynika z naszego Curriculum Vitae.

Czym właściwie jest podsumowanie zawodowe?

Jednak jeśli nawet już rozumiemy dlaczego nasze podsumowanie zawodowe jest tak istotne to z pewnością w naszej głowie pojawia się pytanie jak ono w zasadzie powinno wyglądać.

Mówiąc wprost jest to opis naszej osoby jako kandydata w odniesieniu do konkretnej rekrutacji. To właśnie pierwsza bardzo ważna kwestia o jakiej musimy pamiętać, podsumowanie zawodowe pisze się na potrzeby konkretnej rekrutacji z uwzględnieniem specyfiki oczekiwań potencjalnego pracodawcy.

Kolejna istotna kwestia to długość podsumowania zawodowego bowiem zazwyczaj jest ono pisane na 3 do 5 zdań. Jak sami więc widzicie musi ono być maksymalnie konkretne bowiem definiując nasz zawodowy cel musimy precyzyjnie wskazywać konkretne aspekty naszej kandydatury.

Gdzie w CV umieszcza się podsumowanie zawodowe?

W naszym CV podsumowanie zawodowe powinno zająć miejsce na jego początku. Rekruter już na samym wstępie powinien mieć możliwość zapoznania się z naszym jasno zdefiniowanym celem zawodowym.

W ten sposób zanim jeszcze analizie podlegać będzie nasze doświadczenie czy wykształcenie już będziemy mogli wykonać pierwszy krok ku udowodnieniu, że warto nas zaprosić na rozmowę rekrutacyjną.

Umieszczenie podsumowania zawodowego w tym miejscu jest też istotne ze względu na to, że ma ono stanowić wyróżnik naszej kandydatury. W końcu tak jak wspomnieliśmy już na wstępie określenie w CV swojego celu zawodowego nie jest czymś często spotykanym.

Jak wskazać nasz zawodowy cel w CV?

Zastanawiacie się zapewne jak w CV określić swój zawodowy cel. Co właściwie powinniśmy wpisać w ramach tych kilku zdań aby przekonać innych do naszej kandydatury? Pytania można mnożyć aczkolwiek właśnie od nich w tym wypadku najlepiej jest zacząć.

Jeśli chcemy zrobić dobre podsumowanie zawodowe w CV musimy nasz cel zawodowy określić naprawdę umiejętnie. W końcu nie mamy na to zbyt wiele miejsca i każde zdanie powinno nieść konkretną wartość.

Najlepiej więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą nam dokładniej zdefiniować nasz zawodowy cel. Odpowiedzmy więc sobie naprawdę szczerze na pytanie: “co sprawiło, że interesujemy się tym konkretnym stanowiskiem?”.

Jeśli mamy problem aby to określić to nie dziwmy się, że rekruter w tym wypadku też może mieć wątpliwości co do naszej kandydatury. Musimy pokazać w naszym podsumowaniu zawodowym, że praca na tym konkretnym stanowisku wpisuje się bardzo dobrze w nasze zawodowe plany będąc idealna jako kolejny krok w naszym rozwoju.

Jeśli zaś chodzi o ten rozwój to warto również to ując w podsumowaniu zawodowym w naszym CV. W końcu gdy myślimy o celu zawodowym to jasne jest, że powinna prowadzić do niego jakaś konkretna ścieżka. Pokażmy zatem, że do tego celu nie podążamy na oślep tylko każdy krok to element większego planu. W tym przypadku warto zadać sobie pytanie: “jaka jest wizja naszej kariery zawodowej?”.

W ramach celu zawodowego warte omówienia jest nie tylko to co tu i teraz i wizja naszej przyszłości ale również nasz dotychczasowy dorobek. Zastanówmy się zatem czym przede wszystkim chcielibyśmy się pochwalić w podsumowaniu zawodowym.

Co w kontekście tego stanowiska, o które się staramy może takim naszym asem w rękawie? W końcu w ramach naszego CV z pewnością wspomnimy wiele umiejętności, które mogą przemawiać na naszą korzyść. Być może znajdziemy nawet miejsce na to aby pochwalić się swoimi osiągnięciami na dotychczasowych stanowiskach. Jednak w podsumowaniu zawodowym musimy już bardzo konkretnie wskazać jakiś nasz jeden sukces, z którego jesteśmy szczególnie dumni albo jedną umiejętność, która w sposób szczególny nawet bardziej niż pozostałe sprawia, że świetnie sobie w tej pracy poradzimy.